Як провести фокус-групу.

Проведення фокус-групи необхідно, коли в рамках маркетингового дослідження потрібно відповісти на поставлені запитання або дізнатися ставлення цільової аудиторії до певних якостей виведеного на ринок товару. Для отримання об'єктивних даних потрібно не менше 3-4 фокус-груп.
Вам знадобиться
  • кімната зі столом для переговорів, відеокамера, штатив, учасники, модератор
Інструкція
1
Визначте коло питань, відповіді на які хочете отримати в ході проведення фокус-групи. Ви повинні чітко уявляти, що будете з ними робити, яким чином використовувати в бізнес-стратегії. Часто буває, що питання виставляються на обговорення не ті, як підсумок - результат дослідження так і залишається на папері, не знайшовши втілення. Складаючи питання, намагайтеся врахувати інтереси всіх підрозділів компанії, а не тільки свого маркетингового відділу.
2
Прийміть рішення, хто буде модератором, тобто провідним фокус-групи. Це повинен бути комунікабельна людина, що вміє ставити запитання, якщо виникне необхідність - переміщати русло бесіди в потрібну сторону, заохочувати учасників до розгорнутих відповідей. Модератор не повинен в ході дослідження фіксувати відповіді запрошених гостей. Подібний функціонал слід покласти на психологів-спостерігачів, що знаходяться по інший бік дзеркальної стіни.
3
Передбачите наявність відеозаписуючої апаратури. Заздалегідь намітьте точку зйомки, куди поставите на штатив відеокамеру. Протестуйте, чи всі сидять за столом потраплять в кадр. Налаштуйте звук, освітленість, колірний баланс. Також, займаючись підготовкою до проведення фокус-групи, передбачте прохолодні напої, ручки і блокноти для учасників, фліп-чарт - для модератора.
4
Запросіть учасників. Продумайте, як простимулювати їх згоду. Ще раз переконаєтеся, що всі вони - ваші потенційні покупці, а не просто безробітні, у великій кількості і з регулярною частотою за невелику оплату беруть участь в подібних дослідженнях. Краще робити вибірку самим, не покладаючись на зовнішніх маркетологів.
5
Задавайте нове питання учасникам фокус-групи тільки після того, як досконально обговорили попередній. Дане дослідження не допускає повернення до тем, оскільки це порушує процес адекватного сприйняття товару. Якщо обговорювана тема стосується матеріального предмета (не послуги) - неодмінно підготуйте зразки. Маючи їх на руках, учасникам фокус-групи буде значно легше відповідати на запитання модератора.
6
Перегляньте відеозапис. Порівняйте свої відчуття з думкою психологів-спостерігачів. Зафіксуйте всі відповіді запрошених учасників. Для аналізу результатів складіть зведену таблицю, в якій повторювані відповіді виділяйте маркерами одного кольору. Щоб відповіді на поставлені запитання були об'єктивними, по кожному товару слід зібрати 3-4 зустрічі, на кожній з яких може бути присутнім до 10 осіб.
Зверніть увагу
Запрошуючи учасників фокус-групи, ретельно відбирайте запрошених. Відхилення від вибірки може привести до спотворення даних.
Корисна порада
Фокус -группу краще проводити в приміщенні з дзеркальною стіною. Запрошені психологи зможуть стежити за невербальними реакціями учасників.
Мрієте здивувати своїх друзів на святі чи спільної вечірці? Немає нічого простіше - спробуйте вивчити декілька фокусів. Натренувавши спритність рук, ви без зусиль зможете вразити друзів і родичів своїми здібностями, а глядачам залишиться безуспішно здогадуватися про секрет проведеного фокуса. Деякі з ілюзій дуже прості і доступні навіть початківцям фокусникам - наприклад, фокус з привидом і з гральним кубиком.
Інструкція
1
Для того щоб провести фокус з привидом, підготуйте носовичок з досить широкою підігнутої кромкою. Вставте в цю кромку невеликий відрізок дротяної вішалки, підготовлений заздалегідь. Довжина дроту повинна бути не більше 7 см.
2
Відрізок вставте в один кут кромки хустки і пришити його, а потім складіть хустку - наступного разу він вам знадобиться тільки під час показу фокуса. Підготуйте для показу просту металеву ложку.
3
Перед глядачами витягніть хустку з кишені і розстеліть перед собою так, щоб кут з вшитой в нього дротом був направлений до глядача. Фокус буде вдалим навіть у тому випадку, якщо глядачі сидять дуже близько до вас. Складіть хустку від кута з дротом так, щоб у вас вийшов кишеню, закритий з боку глядача і відкритий з вашого боку.
4
Правою рукою «хапайте» повітря, зробивши вигляд, ніби ви зловили щось невидиме, а потім підніміть кути складеного раніше хустки і помістіть в нього «невидиме привид», спіймана в повітрі. Дріт, що знаходиться всередині хустки, встановіть вертикально і витягніть руку з хустки.
5
Відійдіть від столу, щоб посилити ефект фокуса - дріт підтримуватиме хустку зсередини, і у глядачів створиться враження, ніби під хусткою дійсно щось є. Доведіть глядачам, що ви зловили привид - стукніть металевої ложкою по верхівці хустки, щоб пролунав звук.
6
Потім струсіть хустку і покладіть його на стіл - дріт повинна лягти горизонтально. Оголосіть, що ви випустили привид.
7
Для ще одного простого фокуса необхідна невелика картонна коробочка з квадратною основою і подовженим прямокутним корпусом. Таку коробочку можна знайти в упаковках від ліків, або скласти її з картону самостійно. В коробочку повинен вільно поміщатися гральний кубик.
8
На одній зі сторін коробочки виріжте квадратний отвір рівно посередині, а коробочку покладіть на стіл отвором вниз. Для того щоб показати глядачам коробочку, затисніть отвір пальцем.
9
Вкладіть в коробочку гральний кубик так, щоб глядачі бачили, що нагорі було або інша кількість точок. Протолкніте кубик всередині коробки олівцем так, щоб він опинився на протилежному отворі - глядачі побачать іншу цифру.