Як зробити вибірку.

Якщо ви плануєте провести дослідження, наприклад, по соціології, психології чи маркетингу, то повинні бути знайомі з поняттям вибірки. І знати, які вимоги до неї пред'являються. Вибірка - це учасники вашого дослідження, відібрані таким чином, щоб на підставі їх результатів можна було зробити висновок про навколишній їх суспільстві загалом.
Вам знадобиться
  • Теоретична модель вашого дослідження
Інструкція
1
Тому для початку визначтеся з метою, темою, завданнями, предметом і об'єктом свого дослідження. Сформулюйте гіпотезу - передбачуваний висновок, який ви в ході дослідження або спростуйте, або підтвердіть. Точність побудови теоретичної моделі дослідження допоможе вам визначитися з вибіркою, хто саме до неї увійде, і яким буде обсяг вибірки.
2
Залежно від масштабу дослідження і вимоги критеріїв подальшої статистичної обробки, обсяг може варіюватися від двадцяти-тридцяти чоловік до декількох сотень - якщо вибірка представляє країну або націю. Але, як правило, дуже велика кількість респондентів ускладнює обробку та дослідники в цьому плані працюють «без фанатизму». Головне - не на шкоду якості. Згадайте рекламу будь-якого косметичного продукту. Під виноскою зірочкою вказують кількість людей, які підтвердили його ефективність - найчастіше воно не більше тридцяти-сорока.
3
Вибірки бувають наступних типів: - Випадкові - вибираємо одиничний опитування на основі статистичної случайності.- С систематичним отбором.- Квотна - відбір одиничного опитування частинами відповідно до структурою генеральної совокупності.- Маршрутна - вибирається випадкові номери квартир, будинків, населених пунктов.- Гніздова - відбір групп.- Вибірка основного масиву - береться до вісімдесяти відсотків даного нас общества.В залежності від мети дослідження та його методів і вибирайте потрібний вам тип вибірки.
Зверніть увагу
Важливо, щоб ваша вибірка відповідала вимогам репрезентативності - представляла і включала в себе основні параметри досліджуваної вами сукупності - за віком, статтю, рівнем освіти, доходу, статусу і т.д. Інакше її результати не можна буде вважати достовірними.
Якщо ви вирішили провести соціологічне дослідження, вам необхідно буде знати про те, як формується вибірка. Вибірка даних являє собою сукупність отриманих відповідей усіх респондентів, які взяли участь в дослідженні.
Вам знадобиться
  • респонденти
Інструкція
1
Відразу варто відзначити, що будь-яка вибірка має дві характеристики - кількісну і якісну.
2
Якісна характеристика відображає значиміперемінні, що характеризують респондентів. Наприклад, вік, стать, національність, професія - можуть якісно відображати вибірку .
3
Для того, щоб висновки, отримані за результатами вибірки, можна було вважати достовірними і поширювати на всіх схожих по значимим змінним людей (всі учні однієї школи, всі жінки країни), вибірка повинна відповідати вимогам репрезентативності. Тобто включати в себе найрізноманітніших представників досліджуваного нами суспільства.
4
Кількісна характеристика вибірки - це її обсяг, ті люди, які взяли участь в дослідженні. Залежно від масштабу дослідження і вибраного вами способу обробки даних (первинна обробка даних або вторинна із застосуванням математичних статистичних критеріїв і методів).
5
Мінімальне число респондентів, на підставі думок і даних яких можна робити наукові висновки - 25-30 осіб. Але, звичайно, для серйозних робіт (магістерські, дисертації) цього буде недостатньо. До того ж, вам знадобляться дві равночисленного вибірки, якщо ви хочете порівнювати групи за рівнем ознаки, отриманого досвідченим шляхом.
6
Також в дослідженні може брати участь тільки одна вибірка, а її результати будуть порівнюватися до і після пред'явлення значимого стимулу. Наприклад, рівень стресостійкості спортсменів до і після проведення з ними психологічного тренінгу.
7
Припустимо і той випадок, коли експериментальні результати вибірки порівнюють з теоретичними нормами, взятими з літературних джерел.
8
Також ви можете порівнювати свою вибірку з контрольною групою - рівень стресостійкості спортсменів, з якими працював психолог і аналогічний показник у спортсменів без психологічного супроводу.
Корисна порада
Для надання результатів вибірки активно використовуйте графічні методи - графіки, таблиці, гістограми.