Як розрахувати масштаб. Як розрахувати план 1: 100.

На будь-якій географічній карті ви можете бачити приблизно такий напис: «Масштаб 1: 100 000». Зазвичай перше число - 1, а друге може змінюватися. Якщо напису немає, то обов'язково є маленька линеечка, розділена на рівні відрізки, або номограмма. Ці знаки позначають відношення розміру того чи іншого об'єкта на карті або плані до його реальному розміру.
Вам знадобиться
  • Рулетка або землемірний циркуль
  • Лінійка
Інструкція
1
Якщо у вас є план, на якому досить точно нанесені різні об'єкти, і вам необхідно з'ясувати, в якому масштабі цей план зроблено - почніть з вимірів. Виберіть об'єкт, який знаходиться поблизу. Обмірте його на плані і запишіть результати.
2
Виміряйте власне об'єкт. Використовуйте для цього рулетку. Для того, щоб уникнути помилок, зробіть кілочок і зачепите за нього петельку рулетки. Вбийте кілочок в землю так, щоб нульова позначка рулетки виявилася на рівні початкової точки довжини або ширини об'єкта.
3
Визначте масштаб. Найзручніше записати його цифрами. Запишіть розмір об'єкта на плані, потім - той, який вийшов при вимірі на території. Наприклад, у вас вийшло, що сарай довжиною 5 метрів на плані займає 2, 5 см. Переведіть метри в сантиметри. Тобто виходить, що у вас в 2, 5 см міститься 500 см. Обчисліть, скільки сантиметрів території міститься в 1 см на плані. Для цього більше число розділіть на менше. Вийде 2,5: 500 = 1: 200, тобто 1 см на плані відповідає 2 м на території.
4
Для того, щоб визначити масштаб більш точно, зробіть декілька вимірів. Наприклад, обмірте сарай на ділянці і відстань від воріт до ставка. Плани бувають різні, і розміри того чи іншого об'єкта можуть бути нанесені недостатньо точно. Якщо є розбіжності, зробіть ще один завмер. Зображення об'єкта, який не відповідає двом іншим, скоректуйте на плані.
Зверніть увагу
Масштаб тим крупніше, чим менше знаменник дробу, якій він записаний. 1: 100 більше, ніж 1: 2 000.Ізмерять об'єкт зручніше з помічником. Якщо помічника немає, а кілочка під рукою не виявилося, щільно притискайте рулетку до стіни об'єкту. Вимірювати найзручніше по землі - наприклад, по низу стіни.