Як розпізнати тиск.

Артеріальний тиск - важливий показник стану людини. У здорової людини воно зазвичай завжди знаходиться в нормі (у кожного своя норма, але в середньому у здорової дорослої людини нормальним тиск м вважається 120/80). Бувають ситуації, коли потрібно неодмінно визначити тиск , з'ясувати, високе воно чи низьке, а під рукою немає тонометра. Особливо це важливо в польових умовах. Визначити за симптомами зазвичай не надається можливим, так як вони схожі і при високому, і при низькому тиску - головний біль, дзвін у вухах, нудота, темнота в очах, запаморочення і т.д.
Інструкція
1
Є два способи, які, не гарантуючи великої точності у вимірах, допоможуть визначити, підвищене тиск або поніженное.Первий спосіб полягає в наступному: нащупайте пульс на зап'ясті хворого. Якщо він добре прощупується і сильно пульсує, швидше за все, тиск підвищене, якщо погано і мляво - знижений.
2
Підрахуйте кількість ударів в хвилину. Помножте на 1,5. Максимальна цифра буде відповідати верхній (систолическому) тиску, менша - нижньому (диастолическому) тиску.
3
Другий спосіб полягає в наступному: за допомогою нитки та голки (можна використовувати і кільце) спорудіть маятник. Довжина маятника повинна скласти 20 см.
4
Візьміть дерев'яну лінійку і прикладіть її до руки того, кому потрібно виміряти тиск . Прикладіть так, щоб нульова позначка була у зап'ястя.
5
Нехай пацієнт спокійно посидить або полежить кілька хвилин, не розмовляючи і не рухаючись. Артеріальний тиск стабілізується після декількох глибоких вдихів-видихів. Не починайте вимірювати тиск , поки дихання не стане рівним і спокійним.
6
Повільно ведіть маятник над рукою, починаючи від зап'ястя до згину ліктя.
7
Уважно слідкуйте за рухами голки. Те місце, над яким вона різко змінить напрямок руху буде показником нижнього тиску, наприклад, позначка на шкалі лінійки в 7 см буде відповідати 70 мм рт.ст. Там, де голка смикнеться вдруге - буде показання верхнього тиску.
8
Через деякий час (хвилин через 10-15) повторите виміру. Якщо результати відрізняються, отримаєте середнє арифметичне.
Зверніть увагу
Потрібно зауважити, що обидва описаних способу є дуже приблизними і не дають справжньої картини. Більш того, якщо вимірювання виробляє людина, не має практики, то дуже легко помилитися (у випадку з вимірюванням пульсу особливо). Тому у випадку, коли є підозра, що у людини різко підскочило або впав тиск необхідно в найкоротші терміни дістатися до лікаря.
Кров'яний тиск то спрямовується вгору, то опускається вниз протягом дня і навіть ночі. Так організм реагує на безліч життєвих чинників. Класичне тиск 120/70, як відомо, у космонавтів. Набагато частіше воно постійно підвищений або знижений. Знижений - менше 100-110/60-70, при якому людина відчуває болючі симптоми. Такий тиск викликають і фізіологічні, і патологічні причини.
Вам знадобиться
  • - тонометр
Інструкція
1
Симптоми його дуже різноманітні. Одних долає крайня млявість, слабкість, особливо вранці. У інших паморочиться і болить голова. Третіх нудить, четвертим гостро не вистачає повітря. Часом може наступати напівнепритомності.
2
Буває, людину долає задишка навіть після вельми невеликого фізичного навантаження. Нерідко з'являється дратівливість через яскравого світла, гучного шуму, жаркої або холодної погоди. Розлади сну можуть проявляти в двох крайніх формах: або людина ніяк не може прокинутися вранці, або не в змозі заснути ввечері.
3
До непрямих симптомів можна віднести погіршення пам'яті, почастішала забудькуватість. У багатьох до вечора сильно набрякають ноги. Починає боліти шлунок. Можуть виникати без видимих на те причин м'язові болі. Іноді наступають розлади в сексуальній сфері.
4
Важливо розібратися, чому знижується тиск. Це може відбуватися по ряду фізіологічних причин. Наприклад, якщо людина довго голодує або сидить на мізерних дієтах. Коли організму гостро бракує поживних речовин, тиск неминуче падає.
5
Те ж саме відбувається і при значних фізичних навантаженнях. Це добре знайоме всім, хто посилено займається спортом або виконує фізично важкі роботи. Організм переходить на режим економії сил: тиск знижується - серце скорочується рідше.
6
Коли людина опиняється в нетипових, екстремальних умовах, організм починає до них пристосовуватися, регулюючи тиск. Воно знижується і при підйомі в гори, і при поїздці в жарку країну, і при відвідуванні лазні.
7
Патологічних причин низького тиску - безліч. Воно може бути викликане і вегето-судинну дистонію, і сильною кровотечею, і серцевою недостатністю. В числі захворювань, при яких зазвичай завжди падає тиск, гіпотиреоз, інфаркт міокарда, стенокардія, набряк легенів і навіть грип, ангіна.
8
Як дізнатися, фізіологічне у вас зниження тиску або патологічне? Фізіологічними причинами зазвичай обумовлено знижений верхнє, систолічний тиск. А при патологіях завжди падає нижнє, діастолічний тиск.
Зверніть увагу
Є люди, у яких тиск завжди знижений, але почуваються вони цілком нормально. За конституцією тіла це зазвичай астеники: худорляві, з тонкою, блідою шкірою, врівноважені люди, у всьому повільні і швидко втомлюються при підвищенні різних навантажень. Ніякої патології тут немає, це їх нормальний стан.
Корисна порада
Як швидко підняти впало тиск? Найкраще - 30 крапель настоянки женьшеню, елеутерококу або китайського лимонника на стакан виноградного соку або води. Або дві таблетки вітаміну С і чашка міцної кави або чаю.