Як розпізнати карбонати.

Що це за таємничі речовини, які називаються карбонатами? Як розпізнати карбонати , наприклад, під час практичної роботи, лабораторного досвіду, в будівництві і навіть на кухні? З цими речовинами знаком буквально кожен, тільки далеко не всі акцентують на них свою увагу. А адже вони оточують нас всюди - питна сода (гідрокарбонат натрію), звичайний шматочок крейди і мармур (карбонат кальцію), поташ (карбонат калію).
Вам знадобиться
  • Карбонати: крейда, мармур, питна сода, вода, лимонна і соляна кислоти, пробірки
Інструкція
1
Реагентом на карбонати є іони водню, тобто досить провести реакцію з кислотою, яка наочно продемонструє наявність карбонат-іонів. Для цього підійде практично будь-яка розбавлена кислота, наприклад соляна.
2
Розпізнавання карбонатів в твердих речовинах. Налийте в пробірку 5 мл соляної кислоти і опустіть в неї кілька маленьких горошин крейди (вапняку). В іншу пробірку з такою ж кількістю кислоти додайте шматочки мармуру. В обох пробірках станеться моментальна хімічна реакція, а саме, «кипіння», яке свідчить про наявність карбонат-іонів. Миттєва реакція відбувається внаслідок утворення вугільної кислоти, яка відразу ж розкладається на вуглекислий газ (оксид вуглецю IV) і воду. Саме виділяється вуглекислий газ і дає ефект «скипання».
3
Розпізнавання карбонатів в розчині. Візьміть 2 мл розчину карбонату калію і прилейте до нього таку ж кількість розведеної соляної кислоти. Також спостерігатиметься «закипання» у вигляді виділення вуглекислого газу. Щоб переконатися, що це дійсно оксид вуглецю (IV), попередньо закрийте пробірку пробкою з газовідвідною трубкою, яку пропустіть через вапняну воду. Прозорий розчин помутніє за рахунок, новопосталої карбонату.
4
Розпізнавання карбонатів в кулінарії. Реакція, добре знайома, якщо хоча б раз доводилося спостерігати таїнство випікання пирогів з використанням соди. В рецепті написано «візьміть півчайної ложки соди і загасите її лимонної або оцтової кислотою». Сода має собою карбонат (або вірніше гідрокарбонат) натрію, для гасіння якої потрібно взяти розчин лимонної кислоти. Спостерігатиметься виділення «бульбашок» вуглекислого газу. Завдяки цьому процесу тісто піднімається і стає пишним. Той же процес лежить в основі випічки, якщо замість кислоти використовувати кисломолочний продукт, наприклад, кефір і додати в нього питну соду. Таким чином, розпізнати карбонати можна, маючи навіть «кулінарні» навички.
Зверніть увагу
Дотримуйтесь правил техніки безпеки при роботі з кислотами