Як виміряти глибину.

Вимірювання глибини водойм необхідно при гідрологічних та біологічних дослідженнях, для розвідки під проектування і будівництво, для навігації. Якщо ви зібралися досліджувати фауну в найближчому водоймі, в першу чергу потрібно знати його глибину . Для цього знадобиться лот, який можна зробити своїми руками. Лот - дуже древній інструмент, і складається він з мотузки з вузлами і вантажу.
Вам знадобиться
  • Човен або пліт
  • Мотузка
  • Білі і червоні нитки
  • Відрізок дюймової водопровідної труби довжиною 20 см
  • Дриль
  • Голка
  • Лінійка довжиною 1 м
Інструкція
1
З одного кінця труби, поблизу від краю, просвердлите отвір і закріпіть на ньому мотузку міцним вузлом. Починаючи від цього кінця мотузки, розмітьте її наступним чином. Через 0,5 м прошийте її білою ниткою так, щоб утворилася помітна мітка. Ще через 0,5 м прошийте мотузку червоною ниткою - це буде метрова відмітка. Таким чином розмітьте всю мотузку.
2
Навчитеся використовувати лот. Для цього знадобиться човен або пліт. Занурте лот на плавзасіб та вийдіть на те місце, де будете проводити вимірювання. Підготуйте лот до скиду. Вільний кінець мотузки прив'яжіть до якого-небудь елементу конструкції човна, щоб його випадково не втратити. Укладіть мотузку так, щоб вона лежала вільної бухтою, не утворюючи вузлів або петель.
3
Почніть опускати лот за борт, поступово витравлюючи мотузку. Витравлювати її потрібно плавно, дотримуючись постійне натяг, до того моменту, поки мотузка повністю не ослабне. Це означатиме, що вантаж (труба) ліг на грунт. З цього моменту почніть робити виміри.
4
Натягніть мотузку до моменту, коли почнете відчувати опір. Та точка мотузки, яка знаходиться на рівні поверхні води, є міткою глибини. Її можна відзначити вузлом або іншим способом. Після цього витягніть лот і порахуйте по червоним вузлам кількість метрів глибини, по білим - найближчу півметрову позначку. Відстань від неї до точки, яка була на поверхні води, можна заміряти просто лінійкою.
Зверніть увагу
Труба повинна бути досить важкою. Не рекомендується підвішувати випадковий вантаж, так як в цьому випадку важко визначити момент торкання лотом дна.
Корисна порада
В якості мотузки можна застосовувати капронову трос з мінімальним розтягненням. Не рекомендується застосування бавовняних побутових мотузок, оскільки під дією води вони не тільки втрачають міцність, але і можуть подовжуватися.