Як сформулювати мету уроку.

На практиці педагоги часто задаються питанням навіщо прописувати мета , якщо все й так ясно з назви уроку? Правильно, мета повинна витікати з теми уроку або заняття. Але, все-таки, навіщо вона потрібна і як сформулювати її легко і швидко? В даному контексті мета трактується як предмет прагнення; те, що треба, бажано здійснити (С.І. Ожегов), передбачати у свідомості результат діяльності. Мета рівною мірою повинна бути очевидна і для педагога і для учня. Це дозволяє організувати роботу учнів і успішно управляти нею. Чітко сформульована мета як би промальовує хід майбутнього уроку.
Вам знадобиться
  • Програми того чи іншого предмета
Інструкція
1
Запам'ятайте вимоги до формулювання мети: Мета повинна битьа) чітко сформульованої; б) зрозумілою; в) досяжною; г) перевіреній; д) конкретной.Поетому мети «вивчити тему« Квіткові »,« поглибити знання з теми »- не конкретні, не перевіряються, що не мають чітких критеріїв досягнення. А мета «ознайомитися з представниками квіткових рослин, вивчити їх відмітні ознаки» - чітка, конкретна, досяжна і проверяемая.
2
Прописуйте мета по частинах. Виходячи із сучасних уявлень про структуру уроку, його мета носить триєдиний характер, складається з трьох взаємопов'язаних аспектів: пізнавального, розвиває і виховує. Пізнавальний компонент. Пам'ятайте, що по дидактичної мети виділяють такі типи уроків (Б. П. Єсіпов, Н. І. Болдирєв, Г. І. Щукіна, В. А. Онищук та інші): - урок ознайомлення з новим матеріалом; - урок закріплення вивченого; - урок застосування знань і вмінь; - урок узагальнення та систематизації знань; - урок перевірки і корекції знань і умінь; - комбінований урок.Ісходя з типу уроку, формулюєте мета . Коли урок передбачає формування в учнів нових понять і способів дій, системи наукових знань, її можна сформулювати наступним чином: - забезпечити засвоєння учнями закону, ознак, властивостей, особливостей ...; - узагальнити і систематизувати знання про ...; - відпрацювати навички (вказати які); - усунути прогалини в знаннях; - домогтися засвоєння учнями понять (яких?). При формулюванні цілей можна використовувати дієслова: «ознайомитися», «вивчити», «закріпити», «застосувати», «написати», «замалювати »,« навчити »,« закріпити »,« забезпечити »,« сформулювати »,« проконтролювати »,« підготувати »,« повідомити »і т.д. На уроці-узагальненні використовуйте слова «виділити», «узагальнити», «актуалізувати». На практичних уроку х - «застосувати знання», «зробити», «сприяти формуванню навички, вмінню поводитися з ...» і т.д.
3
Розвиваючий компонент мети. Тут частою помилкою є прагнення приписати до кожного уроку нову розвиваючу функцію. Але проблема в тому, що розвиток не йде так швидко, як навчання, і темпи розвитку у кожної дитини свої. Тому розвиваючий компонент може повторюватися від уроку до уроку, і навіть бути одним на всю тему. Навряд чи хоч один педагог зможе після закінчення уроку перевірити, наскільки розвинулася пам'ять або аналітичні здібності у дитини/класу. Тому формулювання підпункту мети починається зі слів «створити умови для розвитку ...», «сприяти розвитку ...» (логічного мислення, пам'яті, спостережливості, вміння правильно узагальнювати дані і робити висновки, порівнювати, уміння складати план і користуватися ним, і т.д. )
4
Виховний компонент мети. На кожному уроці педагог повинен надавати і виховний вплив, а виховання, також як і розвиток, не проходить за один урок. Неможливо перевірити як до кінця уроку будуть сформовані ті чи інші особистісні якості. Тому педагог також може створити тільки умови для виховання, наприклад, почуття гуманізму, колективізму, поваги до старших, взаємодопомоги, чуйності, негативного ставлення до шкідливих звичок, цінності фізичного здоров'я і т.д. Знову ж формулювання «створити (або забезпечити) умови для ...». Тоді, при підведенні підсумків, можна перевірити досягнута мета чи ні, чи були застосовані прийоми, що створюють умови для формування деяких якостей характеру і рис особистості.
Корисна порада
Учні також повинні знати, які цілі ставляться перед уроком - вони теж вчаться формулювати цілі і відслідковувати результати своєї праці.