Як садити ожину.

Ожина - чагарник з корисними і смачними чорними або бордовими ягодами. Існують різноманітні сорти цієї рослини: зимостійкі, Безколючкова, сланкі і прямостойкіе. Якщо ви вирішили посадити на своїй ділянці ожинові кущі, слід знати декілька основоположних принципів посадки та догляду за цією рослиною.
Інструкція
1
Вибирайте місце для посадки достатньо освітлене. Ожина може рости на будь-яких ґрунтах, але при внесенні добрив значно підвищується врожайність куща. Ожина дуже вимоглива до вологості грунту в період активного росту пагонів і зав'язей, інакше якість ягід різко знижується (вони стають сухими, дрібними, опадають до дозрівання).
2
Садіть ожину ранньою весною або восени. Для південних областей переважніше осіння посадка, для решти регіонів краще висаджувати ожину навесні, так як незимостійкі молоді саджанці можуть не перенести зиму.
3
Підготуйте яму 40х40х40 см. Коріння засипте природною грунтом, а решту місця в ямі заповніть землею, удобреному кількома кілограмами перепрілого гною. Кущі садіть на відстані близько 1 метра один від одного. Після посадки обріжте саджанець на відстані 25 см від землі.
4
Для гарного росту і плодоношення необхідно проводити підв'язку і обрізку куща. Молоді пагони підв'язуйте влітку у міру зростання і обрізайте на рівні 90 см. Старі стебла, які більше не дадуть ягід, вирізуйте біля самої землі і видаляйте. У ожинових пагонів дворічний цикл розвитку: в перший рік вони ростуть, закладають нирки, на другий рік плодоносять і відмирають. Ожина плодоносить вже на другий рік, і після цього продовжує давати ягоди регулярно. В кінці літа, після плодоношення, обріжте пагони на рівні трьох нирок.
5
Оскільки більшість сортів ожини незимостійкі, перед зимою слід укладати пагони на землю, пригинаючи разом з опорами. Підстави кущів зверху засипають торфом і листям, а потім закидають снігом. Навесні кущі ожини треба обов'язково встигнути розкрити до сильного набрякання бруньок і призвести формуючу обрізку. Для прямостоящих кущів укриття можна не проводити, оскільки пагони жорсткі і на землю не пролягають.
6
Ожину може вражати галловой кліщ, який завдає шкоди плодам. Шкідник зимує на чагарнику, навесні перебирається на квітки, а згодом і на ягоди. Для боротьби з кліщем обрезжьте заражені пагони, а після обрізки проведіть обприскування всього куща настоєм часнику. В цілях профілактики можна повторити цю процедуру навесні наступного року.