Як розставити ступінь окислення.

Електрони входять до складу атомів. А складні речовини, в свою чергу, з цих атомів складаються (атоми утворюють елементи) і електрони між собою ділять. Ступінь окислення показує, який атом скільки електронів собі забрав, а який скільки віддав. Цей показник можна визначити.
Вам знадобиться
  • Шкільний підручник з хімії 8-9 клас будь-якого автора, таблиця Менделєєва, таблиця електронегативності елементів (друкуються в шкільних підручниках з хімії).
Інструкція
1
Для початку необхідно позначити, що ступінь окислення - це поняття умовне, яка набирає зв'язку за іонні, тобто не заглиблюються в будову. Якщо елемент знаходиться у вільному стані, то це найпростіший випадок - утворюється проста речовина, а значить ступінь окислення його дорівнює нулю. Так наприклад, водень, кисень, азот, фтор і т.д.
2
В складних речовинах все інакше: електрони між атомами розподілені нерівномірно, і саме ступінь окислення допомагає визначити кількість відданих або прийнятих електронів. Ступінь окислення може позитивною і негативною. При плюсі електрони віддаються, при мінусі приймаються. Деякі елементи свою ступінь окислення зберігають в різних з'єднаннях, але багато цією особливістю не відрізняються. Потрібно пам'ятати важливе правило - сума ступенів окислення завжди дорівнює нулю. Найпростіший приклад, газ СО: знаючи, що ступінь окислення кисню в переважаючій більшості випадків дорівнює -2 і використовуючи вищезазначений правило, можна обчислити ступінь окислення для вуглецю С. В сумі з - 2 нуль дає тільки +2, а значить ступінь окислення вуглецю +2. Ускладнити завдання і візьмемо для обчислень газ СО2: ступінь окислення кисню і раніше залишається -2, але молекул його в даному випадку дві. Отже, (-2) * 2 = (-4). Число, в сумі з -4 дає нуль, +4, тобто в цьому газі вуглець має ступінь окислення +4. Приклад поскладніше: Н2SO4 - у водню ступінь окислення +1, у кисню -2. У взятому з'єднанні 2 молекули водню і 4 кисню, тобто заряди будуть, відповідно, +2 і -8. Для того щоб в сумі отримати нуль, потрібно додати 6 плюсів. Значить, ступінь окислення сірки +6.
3
Коли в з'єднанні складно визначити, де плюс, де мінус, необхідна таблиця електронегативності (її нескладно знайти в підручнику з загальної хімії). Метали часто мають позитивну ступінь окислення, а неметали негативну. Але наприклад, PI3 - обидва елементи неметали. У таблиці вказано, що електронегативність йоду дорівнює 2,6, а фосфору 2,2. При порівнянні з'ясовується, що 2,6 більше, ніж 2,2, тобто електрони стягуються в сторону йоду (йод має негативну ступінь окислення). Дотримуючись наведених нескладним прикладів, можна легко визначити ступінь окислення будь-якого елементу в з'єднаннях.
Зверніть увагу
Не потрібно плутати метали і неметали, тоді ступінь окислення буде простіше знайти і не заплутатися.