Як навчити визначати час. Як навчитися знати час по годинах на стрілках.

Коли дитина йде в школу, йому волею-неволею доводиться вчитися користуватися годинником, адже в школі уроки розпочинаються у визначений час , тривають певний час і в певний ж час закінчуються. Крім того, багато першокласників уже відвідують додаткові заняття, на які потрібно встигати, і батьки не завжди можуть за цим прослідкувати. Тому вчити дитину орієнтуватися в часі треба починати не 1 вересня, а набагато раніше.
Вам знадобиться
  • Годинники зі стрілками
  • Модель годин з однією стрілкою
  • Пісочний годинник
Інструкція
1
Учіть дитину орієнтуватися в часі з самого народження. Грудної дитина повинна вчитися розрізняти день і ніч. Молодшому дошкільнику цілком доступні поняття «ранок» і «вечір», до трьох років він вже може засвоїти, яке час року за яким йде. Старший дошкільник знає дні тижня, місяці, поняття «до обіду» і «після обіду». Поступово вводите в свідомість дитини позначення часу. Якщо будильник дзвонить в 7:00, покажіть малюкові, де знаходяться в це час стрілки годинника. Не вимагайте, щоб малюк одразу все зрозумів. Але час , коли потрібно вставати, обідати або йти гуляти, можуть запам'ятати навіть трилітки.
2
Старшого дошкільника вчіть орієнтуватися по годинах. Звичайно, попередньо необхідно вивчити цифри і навчитися порівнювати кількість предметів. Дитина повинна вже розуміти, що 3 - це більше, ніж 2, а 12 - більше, ніж 1, 2, 3 і всі інші числа, які він бачить на циферблаті. При цьому дитина повинна вже трохи рахувати в умі.
3
Зробіть модель годинника. Спочатку хай це буде циферблат з однією тільки часовою стрілкою. Хвилинні ділення можна теж наразі не розмічати. Поясніть дитині, що стрілка на справжніх годинниках проходить від однієї цифри до іншої рівно за годину. Покажіть на годиннику, яка саме це стрілка. Запропонуйте дитині спостерігати, коли маленька стрілка годинника переміститься з одинички на двійку, і пересунути стрілку на паперовій моделі. Нагадайте малюкові, де стоїть коротка стрілка годинника, коли він приходить з садка або йде на тренування.
4
Покажіть, що коротка стрілка рухається поступово, а не перескакує відразу з однієї цифри на іншу. Попросіть малюка показати на іграшкових годинах, що таке «трохи більше години» або «трохи менше шести». Поясніть, що стрілка може перебувати на середині між двома цифрами - це буде «половина п'ятого» або «половина дев'ятого». Повторюйте цю вправу, поки малюк не перестане плутатися.
5
Скажіть дитині, скільки часу зараз, і запропонуйте показати на моделі, скільки буде через два, три, шість годин. А скільки часу було три години тому?
6
Розділіть відстань між цифрами моделі так, як воно ділиться на справжніх годинниках. Запропонуйте малюкові порахувати, скільки вийшло ділень всього по колу і між сусідніми цифрами. Поясніть, що показує довга стрілка на справжніх годинниках, і зробіть таку ж стрілку для моделі. Дуже добре, якщо у вас під рукою є пісочний годинник, з яких пісок висипається за 5 хвилин. Можна запропонувати дитині поспостерігати, коли довга стрілка виявиться рівно на цифрі. Поставте пісочні години, скажіть, за скільки хвилин пересипається пісок, і запропонуйте подивитися, що станеться з великою стрілкою, коли весь пісок пересиплется.
7
Поясніть дитині, що довга стрілка обходить коло рівно за годину. Початок кожної години - число 12, саме тому воно знаходиться в самому верху. А скільки часу пройде, якщо довга стрілка пройде всього лише половину шляху? Де знаходиться ця половина? Поясніть дитині, що кожну половинку циферблата можна розділити ще навпіл, вийдуть четвертушки. Де вони знаходяться? Як сказати, якщо вже було п'ять годин, але потім довга стрілка пройшла до цифри 3?
8
Якщо дитина добре зрозумів, що на циферблаті 60 ділень, які позначають 60 хвилин, можна спробувати пояснити, що половина від 60 - це 30. Де тридцятих поділ? А половинка від 30 - це скільки? Коли дитина зрозуміє, що чверть години - це 15 хвилин, можна пояснити, що на циферблаті кожна чверть години ділиться ще на три частини. Скільки хвилин в одній такій третини? Третина від п'ятнадцяти хвилин - це 5 хвилин, тобто те відстань, яку проходить велика стрілка між цифрами. Якщо зараз 4:00, то скільки часу буде через п'ять хвилин? А через двадцять?
9
Поясніть дитині, що, коли минуло лише п'ятнадцять або двадцять хвилин після трьох - кажуть, що зараз п'ятнадцять або двадцять хвилин четвертого. А якщо до чотирьох не вистачає двадцяти хвилин, кажуть: «Без двадцяти чотири».
10
Після того, як дитина навчиться впевнено орієнтуватися на механічному годиннику, поясніть йому, що означають цифри на електронному годиннику. Зазвичай дитина швидко це засвоює.
Зверніть увагу
Не чекайте, якщо дитина не відразу навчиться орієнтуватися на циферблаті. Повторюйте вправи постійно і потроху.
Корисна порада
Пояснити дитині, що таке половина або чверть, найпростіше за допомогою яблука або паперового кола.
Ви часто спізнюєтеся? Час грає з вами в хованки і постійно десь губиться? Ви не самотні. Полиці книжкових магазинів заповнені рядами підручників і посібників з тайм-менеджменту. Але перш ніж почати керувати часом, потрібно навчитися його визначати. Найпростіше подивитися на годинник. Але що робити, якщо ви забули їх вдома?
Інструкція
1
Перше, що приходить в голову - поцікавитися у перехожих, котра година. Але в малолюдному місці або в чужій країні це може стати справжньою проблемою. А може ви зайво соромливі? Озирніться довкола. На центральних площах часто зустрічаються вуличні годинник. Точний час можна легко дізнатися на вокзалах, автостанціях та аеропортах - там, де основні події чітко прив'язані до конкретного часу. В підземних станціях метрополітену на видному місці висять електронні табло, що відлічує хвилини і часи.Часто просте рішення приходить до нас в другу чергу. Майже у кожного в кишені або сумці лежить універсальний пристрій - мобільний телефон. І не важливо скільки він коштує і якого кольору. Вбудований годинник є в будь-якої моделі. Потрібно лише поглянути на екран, скільки там натікало.Вашімі помічниками по визначенню часу також стануть радіопередачі - діджеї часто називають поточний час. Приблизно зорієнтуйтеся в часі, проаналізувавши розклад транспорту, роботи магазинів і т.п.Раньше мати власний годинник могли собі дозволити небагато. В основному, час визначали по дзвону церковних дзвонів, оповіщає прихожан про початок служби. Або в Санкт-Петербурзі, наприклад, до цих пір існує традиція - кожен день опівдні давати збройовий залп зі стін Петропавлівської фортеці.
2
Ще складніше визначити час в темряві. Його не можна помацати, але можна почути. В деяких будинках ще можна побачити і почути годинник з боєм або годинник із зозулею. Сучасним дітям особливо подобаються будильники з функцією голосового відтворення поточного часу. Однак, прокинувшись посеред ночі, задумайтеся, наскільки раді будуть оточуючі прокинутися від повідомлення: "Точний час - п'ять годині сорок одна хвилина!" Будильники і годинник зі світловим циферблатом або електронним табло - одне з найгуманніших і корисних винаходів людства. Розташуйтеся на ліжку в тій позі, як ви найчастіше спите, закрийте очі, знову відкрийте і визначте те місце, куди впав ваш погляд - це і буде оптимальне розташування таких годин. На жаль, цей спосіб навряд чи підійде людям з ослабленим зором.
3
За допомогою нескладних вправ ви можете розвинути внутрішнє почуття времені.Строго дотримуйтеся режиму і розпорядок дня. Намагайтеся відслідковувати і запам'ятовувати, скільки часу вам потрібно на ту чи іншу дію. Наприклад, щоб дістатися до роботи вам потрібно приблизно 30-40 хвилин, душ ви встигнете прийняти за 10 хвилин і т.д. Потрібно постійно пам'ятати, що час не може зупинитися по вашій волі, воно, як річка, тече повз вас.