Як розібратися в нотах. Як навчитися розбиратися в нотах.

Звичайно, найкраще починати знайомство з нотами за допомогою підручника з музичної грамоти. Проте якщо у вас немає часу на глибоке вивчення основ нотної записи, то для початку вам допоможе мінімальний набір практичних знань.
Інструкція
1
Всього існує сім нот: до, ре, мі, фа, соль, ля і сі. Однак звуків набагато більше, тому там, де закінчується одна послідовність із семи нот (октава), відразу ж починається інша. Наприклад, після сі першої октави слід до другої октави.
2
Ноти розташовуються на нотному стані (нотоносце), що складається з п'яти лінійок. Зліва завжди стоїть знак ключа, найчастіше скрипкового або басового. Скрипковий ключ вказує на те, що нота на другій лінійці (лінійки вважаються знизу) - сіль першої октави. Басовий ключ повідомляє, що нота на четвертій лінійці - фа малої октави.
3
Інші ноти розташовуються щодо ключових наступним чином: в скрипковому ключі під другий лінійкою розташовується фа першої октави, під нею - на першій лінійці - ми, ще нижче - ре, а на першій додаткової лінійці (коротка лінія під нижньою лінійкою) - до. Над другою лінійкою розташовується ля, над нею - на третій лінійці - сі, а над третьою лінійкою - до другої октави і т.д. Розташування нот в басовому ключі розраховується аналогічним чином.
4
Колір і форма значка ноти вказує на її тривалість. Світлий кружечок позначає так звану цілу ноту - ноту з найбільшою тривалістю. Світлий кружечок з вертикальною паличкою - половинна нота, вона вдвічі коротше цілою. Темний кружечок з вертикальною паличкою - четвертна нота, вона в два рази коротше половинної. Якщо на вертикальній паличці з'являється один «хвостик» - перед вами восьма нота. Її тривалість становить половину від тривалості четвертний, або 1/8 від цілої. Два «хвостика» на вертикальній паличці - шістнадцята нота. Вона вдвічі коротше восьмий.
5
Цих елементарних знань вистачить для того, щоб зіграти найпростіші музичні твори. Однак для більш поглиблених занять музикою знадобиться знання спеціальних знаків (бемолі, дієза і Бекара), а також позначень пауз різної тривалості. Ці та інші відомості можна з практичного керівництва з нотній грамоті Г. Фридкина або з будь-якого іншого підручника для початківців музикантів.