Як побудувати лекало. базове лекало побудова.

Існує два види лекал: базове і робоче. Базове лекало служить основою для виконання креслення моделі. Елегантність і посадка на фігурі майбутнього виробу буде залежати від точності базового лекала. Спосіб побудови даних лекал однаковий для масового та індивідуального пошиття. А робоче лекало використовується для розкрою вироби конкретної моделі та певного розміру.
Вам знадобиться
  • Інструменти для зняття мірок, креслярські інструменти, міліметровий папір
Інструкція
1
Підготуйтеся до зняття точних мірок з фігури людини, для якого будується лекало . При цьому він повинен бути одягнений у сукні з тонкої тканини, строго горизонтально підперезаний злегка по талії стрічкою. Врахуйте, що потрібно завжди перебувати зі спини обміряли людини, коли знімаєте мірки обхватів (мірки обхвату грудей - сантиметрова стрічка знаходиться на лопатках). Розташовуйте в строго горизонтальному положенні стрічку на виступаючих ділянках фігури - грудних залозах, сідницях. Чи не натягуйте і не тримайте занадто вільно сантиметрову стрічку.
2
Мірки з основних частин фігури зніміть наступним чином: Обхват грудей - по найбільш виступаючим точками лопаток і грудей; Обхват талії - по лінії талії (не натягуйте сантиметрову стрічку); Обхват стегон - горизонтально по лінії стегон (враховуйте рельєф живота) ; Довжина переду до талії - від перетину лінії плеча з лінією обхвату шиї до лінії талії (враховуйте виступанія грудей); Довжина спини до талії - по лінії що проходить вгору від талії; Довжина плеча - від основи шиї до лінії пройми (вимірюйте по середині плеча) ; Ширина спини - від однієї руки по більш виступаючим точкам лопаток до іншої (орієнтуйтеся на задні кути пахвових западин); Ширина грудей - аналогічно вимірюванню ширини спини (сантиметрову стрічку розташовуйте так що б вона проходила десь на 5 см нижче основи шиї, тільки заходила на опуклість грудей).
3
За отриманими розмірами побудуйте креслення лекала на міліметровому папері. Його можна використовувати і в такому вигляді, а можна потім перенести на більш зручний матеріал - плівку, тонкий пластик. Пам'ятайте, що один раз ретельно і правильно побудувавши лекала, ви можете якісно зшити багато красивого одягу.
Тому, хто займається різними видами моделювання, досить часто доводиться креслити однакові деталі. Застосування шаблону здатне значно полегшити роботу. Такий шаблон і називається лекалом. Це особливо важливо, якщо доводиться креслити складні криві, які з кількох фрагментів різних геометричних фігур.

Які бувають лекала?

В креслярському справі розрізняють два типи лекал - постійної і змінної кривизни. Перше - це шаблон, в якому може бути як одна складна крива, так і декілька. Лекало другого типу виглядає як лінійка, до якої прикріплено спеціальний пристрій, за допомогою якого можна поміняти кривизну. Лекала того й іншого типу використовуються, наприклад, у швейній промисловості. Яскравий приклад шаблону постійної кривизни - звичайнісінька форма. Крім того, є вид лекал, які застосовуються для контролю контурів різних деталей, якщо ці контури мають складну кривизну. Таке лекало називається вимірювальним. Контролер визначає величину просвіту між деталлю і вимірювальним шаблоном. В деяких випадках застосовується спеціальний щуп. Так зване укісними лекало застосовується в будівництві при прокладанні доріг. З його допомогою контролюють поперечні профілі кюветів і водовідвідних канав. Таке лекало виглядає як трикутник, що складається з планок. Планки знаходяться під певним кутом один до одного. Це лекало необхідно, щоб кювети і системи водовідведення відповідали стандартам.

Навіщо потрібно лекало?

В епоху, коли багато видів проектування виконуються на комп'ютері за допомогою програм, часом здається, що лекала віджили свій вік. Але це далеко не так. Їх постійно застосовують у виробництві, щоб вирізати або виточити складні деталі, на яких є ділянки спіралей, гіпербол і парабол. Само лекало може бути побудовано і за допомогою комп'ютерної програми, а потім вирізано з пластику або металу. На сучасних виробництвах лекала роблять за допомогою надточних методів - наприклад, вирізають лазером.

Як роблять лекала

Для виготовлення лекал використовуються найрізноманітніші матеріали. Наприклад, у моделюванні одягу це може бути папір або картон, на шкільних уроках креслення застосовуються пластмасові лекала, а для контролю кривизни деталей машин застосовують найчастіше метал або сучасний міцний пластик. Побудувати просте лекало ви можете і самі. Візьміть аркуш паперу, накресліть на ньому окружність. На деякій відстані накресліть коло іншого діаметру. З'єднайте обидві фігури двома дотичними. Виріжте те, що у вас вийшло. В даному випадку повні окружності були навіть надлишковими, для побудови найпростішого лекала досить знати розташування декількох найбільш важливих точок.

Як креслити за допомогою лекала?

Щоб викреслити криву за лекалом, виберіть потрібну ділянку. Визначте три точки. Підберіть на лекалами підходящу криву і накресліть її так, як ви це робите, коли користуєтеся звичайнісінькій креслярської лінійкою.