Як розпізнати розчини в пробірках.

Іноді, в силу виниклих обставин, необхідно розпізнати розчини в пробірках, причому по зовнішньому вигляду абсолютно ідентичні. Наприклад, це може бути практична робота, лабораторний досвід чи звичайна цікавість. Як же визначити речовини, використовуючи мінімальну кількість реактивів? Досить застосувати деякі знання в області хімії і, нерозв'язна на перший погляд, загадка втратить інтерес.
Вам знадобиться
  • Пробірки, соляна кислота, гідроксид натрію, хлорид амонію, нітрат срібла, фенолфталеїн, метилоранж
Інструкція
1
Наприклад, дані три пробірки, в яких знаходяться: соляна кислота, гідроксид натрію і хлорид амонію. Все розчини представлених речовин візуально однакові - без кольору і без запаху. Можна почати аналіз запропонованих речовин.
2
Спочатку для визначення хімічних сполук використовуйте паперові індикатори або їх розчини . Для цього в усі три пробірки опустіть або прилейте фенолфталеїнової індикатор. У тій пробірці, в якій він стане малиновим можна констатувати наявність лугу, тобто гідроксиду натрію.
3
Це можна пояснити тим, що лужна середу, утворена за рахунок гідроксид іонів, змінює колір індикатора, міняючи безбарвний реактив на малинове забарвлення. Таким чином, одна речовина визначено, а тому його виключіть з набору досліджуваних речовин.
4
В решту дві пробірки опустіть або прилейте лакмус або метиловий оранжевий (метилоранж). В одній з пробірок метилоранж, спочатку має помаранчевий колір, стане червоним. Це може свідчити про присутність в пробірці кислоти, так як саме іони водню сприяють зміні забарвлення реактиву. Значить і друге речовина піддалося визначенням.
5
Третє хімічна сполука допустимо визначити методом виключення, тобто, в залишилася пробірці знаходиться хлорид амонію. Однак можна провести більш точний аналіз і підтвердити припущення. Для цього розділіть вміст пробірки на дві частини і проаналізуйте кожну з них.
6
Додайте в одну частину розчин гідроксиду натрію і практично відразу буде відчуватися специфічний запах нашатирного спирту, який використовується при втраті свідомості. Запах з'являється, так як в результаті реакції солі амонію розкладаються лугами до аміаку, що представляє собою летуче газоподібна речовина з «ароматом» сечовини.
7
Так як хлорид амонію в своєму складі має і хлорид іони, то проведіть якісну реакцію саме на їх наявність. Для цього додайте в другу частину передбачуваного хлориду амонію реагент нітрат срібла, і в результаті хімічної взаємодії випаде білий осад хлориду срібла. Це і є підтвердження присутності іонів хлору. Таким чином, використовуючи прості навички та вміння, а також найпростіші реактиви, можна розпізнати розчини в пробірках, запропоновані для дослідження.
Зверніть увагу
При роботі з лугом і кислотою дотримуйтесь правил техніки безпеки