Як розрахувати концентрацію розчину. Моляльна концентрація формула.

Концентрація - величина, що визначає кількість знаходиться в розчині речовини. Найчастіше використовується в хімії (для експерименту важливо, щоб розчин був приготований правильно), іноді знаходить застосування в інших науках, а часом і в повсякденному житті (приготувати найбільш точний розчин солі, цукру, соди і т.д.).
Вам знадобиться
  • Підручник з аналітичної або загальної хімії будь-якого автора.
Інструкція
1
Необхідно відзначити, що склад розчину (або вміст розчиненого речовини в розчині) виражається різними способами: розмірними і безрозмірними величинами. Безрозмірні величини (частки, відсотки) до концентрацій не належать, т.к. концентрація - величина розмірна. В хімії в основному використовують 3 види концентрацій: молярна концентрація або молярність, моляльна концентрація або моляльность і еквівалентна або нормальна концентрація. Молярна концентрація або молярність - відношення кількості речовини до об'єму розчину. Розраховується за формулою См = n/V, де n - кількість речовини, моль, V - об'єм розчину, л. Також цю концентрацію можуть позначити буквою М після числа. Так, наприклад, запис 5 М HCl означає, що Див (HCl) = 5 моль/л, тобто 5 моль HCl знаходяться в 1 л води. Примітка: якщо в задачі не вказано кількість речовини, але вказана його маса, то можна використовувати формулу n = m/Mr, де m - маса речовини, г, Mr - молекулярна маса (можна порахувати за допомогою таблиці Д.І. Меделеева), n - кількість речовини, моль. Дана концентрація змінюється при збільшенні або зменшенні температури.
2
Моляльна концентрація або моляльность - відношення кількості речовини до маси розчинника. Розраховується за формулою m = n/M (розчину), де n - кількість речовини, моль, М (розчину) - маса розчину, кг. Наприклад, m (HCl) = 5 моль/кг (H2O), означає, що на 1 кг води припадає 5 моль HCl. Розчинником не обов'язково є вода (це залежить від умов поставленого завдання), кількість речовини можна розрахувати (спосіб зазначений в пункті першому), при температурі моляльна концентрація не змінюється.
3
Еквівалентна або нормальна концентрація - відношення числа еквівалентів розчиненої речовини до об'єму розчину. Позначати нормальну концентрацію можна Сп або буквою н. після числа. Наприклад, 3 н. НСl - означає розчин, в кожному літрі якого знаходиться 3 еквівалента соляної кислоти. Розрахунок еквівалента - це окрема тема, яку при необхідності можна знайти в шкільному підручнику з хімії. Дану концентрацію часто використовують в аналітичній хімії, коли необхідно дізнатися, в яких об'ємних співвідношеннях змішати розчини: розчинені речовини повинні без залишку прореагувати, тобто С1 * V1 = C2 * V2, де С1 і V1 - концентрація і обсяг одного розчину, а С2 і V2 - концентрація і обсяг іншого розчину. Використовуючи дані види концентрацій, можливо вирішити поставлену задачу.