Як зробити датчик температури.

Транзистор - деталь, яка служить для посилення електричного сигналу. Завдяки своїм властивостям транзистор може бути використаний для конструювання найпростішого датчика температури. Такий датчик може бути використаний в простих саморобних пристроях, де потрібна контроль температури довкілля.
Вам знадобиться
  • германієвої транзистор
Інструкція
1
Один з параметрів транзистора, що має значення, - зворотний струм колектора. Від його стабільної роботи залежить надійність роботи конструируемого пристрою. Зворотний струм колектора з'являється при підключенні джерела до колекторного переходу в зворотному напрямку.
2
Щоб переконатися, наскільки стабільний струм при зміні навколишнього температури, необхідно мати два транзистора - один германієвого, а другий кремнієвий. Знадобиться також омметр і стакан теплої води (50-60оС).
3
Підключіть до висновків колектора і бази омметр так, щоб плюсової щуп омметра був підключений до висновку бази. Стрілка приладу при цьому зафіксує зворотне опір колекторного переходу, залежне від зворотного струму колектора. Опір може бути великим і досягати декількох сотень кОм.
4
Опустіть транзистор в воду капелюшком вниз так, щоб підстава транзистора з висновками було вище рівня води на 3 мм. Через кілька секунд контрольоване опір на омметра почне знижуватися. Через хвилину воно може впасти дуже сильно, це залежить від температури води.
5
Якщо ви виймете транзистор з води, то опір зміниться, стрілка омметра повернеться в початкове положення.
6
При проведенні експерименту з кремнієвим транзистором ви помітите, що зворотний струм колектора практично не визначатиметься приладом. Коливання зворотного струму колектора менш відчутні каскадами з кремнієвих транзисторів порівняно з германієвими. Тому при розробці радіоапаратури перевагу віддають саме кремнієвим транзисторам.
7
Оскільки зворотний струм колектора залежить від навколишнього температури, германієвого транзистор може стати основою для конструювання датчика температури, використовуваного в різних радіотехнічних пристроях. Для цього необхідно всього лише проградуювати шкалу омметра відповідно до показань термометра.