Як зробити гіроскоп.

Механічні гіроскопи бувають різними. Особливо цікавий роторний гіроскоп. Суть його полягає в тому, що тіло, що обертається навколо своєї осі, достатньо стабільно в просторі, хоча і може міняти напрям самої осі. Швидкість повороту осі істотно нижче швидкості повороту країв гіроскопа. Обертання гіроскопа схоже на переміщення дзиґи на підлозі. Різниця дзиґи з гіроскопом в тому, що дзиґа вільна в просторі, а гіроскоп обертається в строго закріплених точках, що знаходяться у зовнішній планці, і має захист, щоб при падінні продовжувати обертання.
Вам знадобиться
  • - дві кришки від консервних банок
  • - шматочок ламінату
  • - изолента
  • - гайки 6 шт.
  • - сталева вісь або цвях
  • - пластилін
  • - клей
  • - 2 болта
  • - товста дріт
  • - дриль, напилок
Інструкція
1
Маючи ці запчастини, ми можемо приступити до збору ротора. Рівно по центру кришок від консервних банок пробиваємо дірочки, бажано таким же цвяхом, як і той, з якого ми будемо робити вісь ротора. Далі за допомогою пластиліну кріпимо гайки на кришці, можна покласти більше шести, вага по краю ротора збільшить час його обертання.
2
Далі робимо вісь. Для цього закріпимо електродриль в лещатах, затягнемо в ньому цвях без капелюшка і напильником заточені. Так заточка осі розташовуватиметься максимально близько до центру осі. Заточити необхідно з двох сторін.
3
Не виймаючи заточену вісь з дрилі, зробимо жолоб для нитки, якої буде запускати ротор. На вісь прикріплюємо кришку з гайками за допомогою клею, але не використовуйте такий, який застигає занадто швидко. Добре підійде "поксіпол". Промажьте гайки цим же клеєм.
4
Тепер найголовніше - балансування. Поки клей сохне, вам потрібно ідеально розмістити вантажі по краю кришки. Включаємо дриль (вертикально), якщо обертовий ротор б'є в якусь сторону, то якийсь вантаж розташований не правильно. Поправляємо, пробуємо знову. Змащуємо гайки зверху і накриваємо другою кришкою. На краю ротора приклеюємо ізоляційну стрічку. Сушимо. Сам ротор готовий!
5
Беремо два болта достовірніше, кріпимо в лещата і пробиваємо в них поглиблення, в яких буде закріплений ротор. Тепер потрібно придумати зовнішню рамку. З ламінату вирізаємо коло. Краще заздалегідь промальовувати його циркулем. Відразу прорисуйте вертикальну і горизонтальну лінії під кутом 90 градусів. Усередині вирізаємо коло поменше, але такий, щоб туди містився ротор. По горизонтальних лініях робимо дірочки для болтів один проти одного. Укручуємо болти. Між ними поміщаємо вісь нашого гіроскопа. При цьому не можна затягувати занадто щільно, інакше тертя гаситиме швидкість обертання, і нічого не вийде. Залиште близько 1 мм ходу, але так, щоб гіроскоп НЕ вивалювався з болтів. Приклеюємо болти до планки, щоб вібрації не викрутила їх з рамки.
6
Залишилося тільки встановити захист. Беремо товсту дріт, згинаємо в кільце. За місцем зазначеної горизонталі прикріплюємо до нашого виробу. Гіроскоп готовий. Наметовому ниточку на вісь і, різко смикаючи за неї, перевіряємо працездатність.
Корисна порада
як зробити гіроскоп, ротор своїми руками, роторний гіроскоп