Як малювати гіпсову голову.

Навчання класичному малюнку починається з малювання гіпсових моделей. Гіпсові голови малюють початківці живописці у всіх навчальних закладах. Вони вчаться під керівництвом викладача, який знає, під яким кутом поставити ту чи іншу модель, яке для неї потрібно підібрати освітлення. Малювати гіпсові моделі корисно і тим, хто вчиться самостійно.
Вам знадобиться
  • Гіпсова модель
  • Лампа
  • Мольберт
  • Карандаш
  • Бумага
Інструкція
1
Поставте модель на стіл. Стіл повинен стояти на відстані не менше 3 м. Від малює. Краще, якщо відстань буде побільше. Якщо ви малюєте в квартирі, поставте столик з моделлю в одному кутку кімнати, а самі розташовуйтеся в протилежному. Прикріпіть над моделлю джерело світла так, щоб світло падало зверху під кутом 45 °. Очі моделі повинні знаходитися на рівні ваших очей. Якщо ви тільки починаєте малювати, поставте голову анфас.
2
Підберіть драпірування. Фон повинен бути світліше затінених частин голови і темніше освітлених. Можна використовувати і «оптичний обман», взявши світло-сірий фон. Він буде здаватися світліше, ніж є біля затінених частин моделі, а біля освітлених - навпаки.
3
Намітьте на аркуші опорні точки. Спочатку проведіть вертикальну лінію приблизно посередині аркуша. По висоті вона дорівнює відстані від середини лоба до підборіддя. Намітьте горизонтальні лінії очей, носа, губ і інші. Лини очей проходять через все обличчя, решта напрямні можна просто намітити.
4
Позначте співвідношення ширини і висоти особи в різних його частинах. Намітьте загальний овал. Накидайте лінії шиї. Пропорції довжини і ширини повинні дотримуватися максимально точно, інакше потім дуже важко буде промальовувати окремі деталі особи.
5
Намітьте обсяг голови. Поверхні, що йдуть до потилиці, відокремте від лицьових. Робиться це за допомогою різних типів штрихування. Намітьте пропорції окремих частин обличчя. Намітьте очі. Порівняйте їх пропорції з пропорціями голови. Точно так же намітьте ніс і рот, постійно порівнюючи їх один з одним і з розмірами форми голови. За допомогою легкої штрихування намітьте основні поверхні голови. Освітлені місця залишайте білими. На затемнення поверхні нанесіть тіні.
6
Передайте пластичну форму голови. Уважно огляньте модель і визначте, де одна поверхня переходить в іншу. Наскільки різкий цей перехід? Деякі поверхні як би плавно перетікають один в одного, і відділяються вони трохи густішою тінню. Освітлені поверхні переходять в затінені різко. У нижній частині обличчя, якщо освітлення встановлено зверху, лінії більш плавні і округлі.
7
Зверніть увагу на перспективу. Це особливо важливо при промальовуванні зовнішніх частин голови. Зверніть увагу на те, яким чином і в якій пропорції скорочуються деякі поверхні. Простежте за перспективою.
8
Перейдіть до тоншої деталировки голови. Визначте, зі скількох поверхонь складається кожна її частина, і як ці поверхні взаємодіють один з одним. Наприклад, лоб складається з п'яти різних поверхонь, які відокремлюються один від одного різною по густоті штрихуванням. Те ж саме стосується носа - він складається з декількох частин, які зазвичай не видно, але для правильної побудови їх необхідно бачити. Зробіть плавні переходи між різними поверхнями. Робіть це за допомогою штрихування олівцем.
Корисна порада
Для освітлення моделі краще брати лампу денного світла. Якщо її немає, поставте модель ближче до вікна. Якщо ви почали малювати голову вперше і самостійно, дотримуйтесь послідовність дій. Надалі малюйте голову в цілому, позначивши тільки основні лінії і загальний овал. Світлотінь передавайте легкої штрихуванням олівцем. Не потрібно користуватися гумкою для вибілення деяких ділянок. Краще по максимуму залишати поверхні незаштрихованими, поступово додаючи тіні.