Як розпізнати крохмальний клейстер. Якісна реакція на крохмальний клейстер.

Можна уявити ситуацію, в якій перед людиною знаходиться декілька ємностей з невідмітними один від одного колоїдними розчинами крохмалю, карбометілцеллюлози, пектину або агару. Згадайте шкільний курс хімії. Одна з якісних реакцій крохмалю і єдина, яка дає видимий результат, - це фарбування в синій колір при взаємодії з йодом. Дві інші якісні реакції якраз не дають очікуваної ефекту, характерного для вуглеводів в цілому. Відповідно, логічніше і простіше використовувати йод.
Вам знадобиться
 • Аптечний йод, вода, крохмаль, скляна ємність, каструля/сотейник
Інструкція
1
Приготуйте в окремій скляній ємності слабкий розчин йоду. Для цього достатньо взяти аптечний йод і розбавити його водою.
2
Приготуйте крохмальний клейстер - колоїдний розчин крохмалю у воді. Візьміть дві чайні ложки крохмалю, і стакан холодної води. Трохи холодної води (приблизно одну третину склянки) змішайте в каструлі з крохмалем. Іншу частину води закип'ятіть. Суміш добре розмішайте, вийде крохмальної молоко. При перемішуванні додайте до нього окріп і, продовжуючи розмішувати, нагрівайте на вогні доти, поки розчин не стане прозорим. Остудіть його. Це і є крохмальний клейстер , який так добре склеює папір, тому його часто застосовують, наприклад, для приклеювання шпалер.
3
Капните трохи розчину йоду в готовий крохмальний клейстер . В місці зіткнення розчину і клейстер а з'явиться синій колір. Якщо концентрація йоду буде дуже велика, ви отримаєте колір від фіолетового до чорного.
Незважаючи на широкий асортимент різноманітних клеять складів в магазинах будівельних матеріалів, саморобний крохмальний клейстер і раніше досить часто використовується для утеплення вікон, аплікацій з паперу і картону, грунтування стін та обклеювання їх шпалерами. Він має свою перевагу - прозорість, завдяки якій навіть на найніжнішої і білому папері не залишається некрасивих жовтих плям. Якщо ж надалі буде необхідно видалити папір, обклеєну клейстер ом, то це легко зробити за допомогою гарячої води.
Вам знадобиться
 • - Картопляний крохмаль;
 • - сито;
 • - тепла вода;
 • - окріп;
 • - ємність для розведення клейстеру ;
 • - чайник;
 • - ложка або палиця для розмішування клейстеру;
 • - друшляк;
 • - марля;
 • - столярний клей або клей ПВА (при необхідності).
Інструкція
1
Підготуйте крохмаль для приготування клейстер а. Для цього необхідно ретельно просіяти його через дрібне сито, щоб виключити появу в засобі які не розчинилися грудочок і механічних забруднень. Після цього залийте підготовлене сировину теплою водою і гарненько перемішайте, щоб вийшло рідке тісто (як для млинчиків). Важливо правильно розрахувати необхідну кількість крохмалю. Зазвичай на відро води буває достатнім кілограма сухого порошку.
2
Починайте вводити в крохмальну кашку крутий окріп, заварюючи клейстер . Цівка повинна бути тонкою і не перериватися (наприклад, лийте воду з носика чайника). Вимішайте отриману суміш, поки вона не стане однорідною. Заважати необхідно інтенсивно, довгою палицею або ложкою, щоб розбити утворювались в масі грудочки. Навіть якщо клейстер в посуді вже завариться і стане прозорим, продовжуйте доливати решту обсягу киплячої води. Зверніть увагу на те, що під час охолодження розчин загусне.
3
Процідіть свіжий гарячий крохмальний клейстер через шматок марлі, постеленной на друшляк. Можна використовувати для цього також дрібне сито. Не можна допускати грудок в клеїть складі, інакше це погано позначиться на результатах вашої подальшої роботи. Якщо правильно зварити клейстер з крохмалю у вас не вийшло, розчинити велику кількість грудок в ньому можна на водяній бані. Після цієї процедури розчин необхідно відфільтрувати.
4
Виправити недолік клейстер а - його погану стійкість до вологи - і підвищити його склеювальні здібності можна за допомогою тих чи інших промислових добавок. Склад буде краще схоплюватися, якщо у відро свіжого клейстер а ввести стакан столярного клею (попередньо розведеного у воді) або клею ПВА. Приготована суміш може послужити хорошою ґрунтовкою навіть на поверхнях стіни, раніше пофарбованої олійною фарбою. Однак не забувайте, що працювати з промисловими добавками доведеться обережно - збагачений ними крохмальний клейстер може залишити забруднення на світлій паперової поверхні.
Корисна порада
Точно розрахуйте необхідну кількість сировини для приготування клейстеру. У готовий розчин у міру роботи буде вже неможливо додати ні сухого порошку, ні окропу. На другу добу клеюча здатність складу знизиться, тому не робіть запасів, - краще доварюйте його в міру необхідності.