Як поляризувати світло.

Поляризація світла необхідна для вивчення оптичних властивостей різних речовин. Це може знадобитися і в побуті - наприклад, за допомогою поляризації світла можна відрізнити натуральний мед від підробленого. Це явище використовується також в стереофотографії і стереокино. Поляризаційні окуляри застосовуються водіями автотранспорту і полярними дослідниками. Для вивчення поляризації можна зробити кілька дослідів - наприклад, на уроці фізики.
Вам знадобиться
  • 2 поляризаційних фільтра
  • Дошка з чорного відполірованого дерева або ебоніту
  • Джерело світла
  • Лист білого паперу
Інструкція
1
Складіть разом 2 поляризаційних фільтра. Направте їх на джерело світла . В даному досвіді це мають бути лампа або екран, але не сонце. Почніть обертати один фільтр щодо іншого, дивлячись крізь них на джерело світла . При цьому ви побачите, як зображення то досягає повної яскравості, то згасає практично до повного зникнення. Повна яскравість спостерігається тоді, коли осі поляризації світла збігаються. Вона є мінімальною, коли осі поляризації перпендикулярні один одному.
2
Покладіть на стіл аркуш білого паперу. Направте складені разом фільтри на сонці так, щоб тінь від фільтрів лягла на лист. Спостерігайте за тіні зміна прозорості даної оптичної конструкції залежно від того становища, яке займає один фільтр щодо іншого. Як і в першому випадку, прозорість буде максимальною при збігу осей поляризації, і мінімальна, коли вони перпендикулярні.
3
Приберіть один з фільтрів. Повторіть обидва попередні досліди з одним фільтром. Переконайтеся, що, незалежно від його положення, прозорість його не змінюється.
4
Візьміть пластину з відполірованого дерева або ебоніту. Розташуйте її так, щоб спостерігати на його поверхні віддзеркалення від джерела світла - наприклад, від сонця. Візьміть 1 поляризаційний фільтр. Розгляньте відображення через нього. Обертаючи фільтр, спостерігайте за зміною яскравості відображення. Цей досвід показує, що діелектричне дзеркало, в даному випадку заполірована лист ебоніту або дерева, поляризує світло, і вісь поляризації лежить в площині відображення. З металевим дзеркалом даний експеримент не вийде.
5
Як джерело світла застосуєте рівномірно освітлений білим світлом екран телевізора або монітора. Між джерелом світла і поляризаційним фільтром внесіть смугу з оргскла і, спостерігаючи її через поляризаційний фільтр, почніть згинати її в різних напрямках. При цьому спостерігайте, як у товщі оргскла з'являються різнокольорові лінії й розлучення. Так під навантаженням прозорі діелектричні матеріали набувають властивості міняти вісь поляризації проходить через них світла . Цей досвід застосовується в проектуванні деталей механізмів для дослідження деформацій під навантаженням. .
Зверніть увагу
Скло для дослідів по поляризації світла не підходить.
Корисна порада
Поляризаційні фільтри є насадки на об'єктив. Вони продаються в фотомагазинах. Зазвичай їх виготовляють з прозорих мінералів з певною кристалічною структурою. Зараз для них застосовують і синтетичні плівки. Для експериментів з поляризацією світла можна використовувати смужку оргскла товщиною 3 мм, довжиною 30-50 см і шириною 5 см.в як джерело світла можна використовувати лампу розжарювання, люмінесцентну лампу, сонце, екран монітора, телевізор.