Як вимірювати штангенциркулем.

При виконанні столярних або слюсарних робіт регулярно потрібно вимірювати різні отвори. Звичайна лінійка для цього не дуже підходить, оскільки нею важко виміряти, наприклад, виїмку. Крім того, вона дає точність до 1 мм, і цього не завжди буває достатньо. Для точніших вимірювань застосовується штангенциркуль, який дозволяє визначати внутрішні і зовнішні розміри з точністю до 0,1 мм.
Вам знадобиться
  • Штангенциркуль
  • Деталь, яку потрібно виміряти
  • Лещата
Інструкція
1
Розгляньте штангенциркуль. Найпоширеніший з них складається з штанги з губками. Губки нерухомі. На штанзі є міліметрова шкала. Довжина її становить 150 мм. За штанзі переміщається рамка, на ній рухомі губки. На рухливих губках розташована допоміжна шкала довжиною 19 мм. Вона розділена на 10 рівних частин, відстань між поділами 1, 9 мм. Ця допоміжна шкала називається ноніусом. Перед вимірами перевірте точність штангенциркуля, поєднавши губки. Нульові позначки основної та додаткової шкал повинні співпасти, а десятий штрих додаткової шкали поєднатися з дев'ятнадцятим штрихом основної. Штангенциркуль дозволяє виміряти і глибину отвору, для цього на зворотному боці штанги є глибиномір.
2
Закріпіть деталь в лещата. Якщо лещат немає, закріпіть її будь-яким іншим способом, щоб вона не рухалася, в іншому випадку вимір буде неточним.
3
Для вимірювання зовнішніх параметрів охопите деталь рухомою і нерухомою губками. Злегка притисніть губку до деталі, щоб не викликати механічних пошкоджень і не зламати штангенциркуль. Зафіксуйте губки опорним гвинтом.
4
Подивіться, з яким діленням основної шкали співпала перша ризику ноніуса. Цей поділ позначає кількість цілих міліметрів деталі. Подивіться, де ризики обох шкал точно збіглися в наступний раз. Порахуйте ділення на ноніус. Це число буде позначати десяті частки міліметра, його необхідно приплюсувати до числа цілих міліметрів.
5
Внутрішні параметри вимірюються іншою парою губок, які вставляються всередину виїмки. Підрахунок ведеться точно так же.
Зверніть увагу
Губки штангенциркуля повинні стояти прямо, без перекосов.Снімайте показання, тримаючи штангенциркуль прямо перед очима.