Як будувати розу вітрів.

Розою вітрів називають кругову векторну діаграму, яка відображатиме напрямок руху вітру протягом певного періоду. Подібні графіки широко використовують в метеорології, кліматології, а також при будівництві злітно-посадкових смуг аеродромів, житлових масивів і промислових зон. Стилізоване зображення троянди вітрів нерідко застосовується в геральдиці. Сьогодні його можна побачити на символіці НАТО або старовинних географічних картах. Тільки на відміну від справжніх діаграм, у стилізованого зображення все промені рівної довжини.
Вам знадобиться
  • "Календар погоди", щоденник спостережень, линованная папір в клітку, лінійка, олівець, таблиці Excel
Інструкція
1
В навчальних цілях розу вітрів часто вивчають на уроках краєзнавства та географії, а так само в будівельних вузах і технікумах. Побудувати найпростішу розу вітрів для певної місцевості не складно. Це завдання часто виконується школярами 6-9 класів.
2
Для того щоб побудувати самостійно розу вітрів знадобляться дані про щоденне напрямку вітру протягом місяця або більше. Ці відомості можна отримати самостійно шляхом повсякденних спостережень за погодою, а можна так само взяти в «Календарі погоди» за досліджуваний період.
3
Потім будується основа діаграми для упорядкування спостережень. Для цього накресліть систему координат, в якій основні осі відображатимуть чотири головні сторони світу - північ, схід, південь і захід. Потім, через центр координат проведіть додаткові дві осі і відзначте на них проміжні сторони світу: північний схід, південний схід, північний захід і південний захід. На кожній осі відкладіть рівномірні ділення, що символізують умовна кількість днів. Якщо розглядається місячний період, інтервали координат можуть відбивати один день.
4
Після виконаної підготовчої роботи можна переходити безпосередньо до побудови рози вітрів. Для цього підрахуйте кількість днів, протягом яких вітер дув в певному напрямку, і відкладіть їх на кожній з осей. Кількість днів кожного напрямку відзначте точкою. Потім акуратно з'єднайте отримані точки прямими, щоб вийшов замкнутий багатокутник. Кількість безвітряних днів (штиль) відзначте в гуртку центрі діаграми. Якщо протягом досліджуваного відрізка часу в якомусь з напрямів світла вітру не було, сполучна лінія в це місці повинна перерватися.
5
В результаті роботи ви отримаєте розу вітрів для вашого регіону за досліджуваний період. Її промені будуть нерівномірні, і найбільш довгі з них покажуть переважний напрямок руху вітрів на досліджуваної території.
6
Побудувати діаграму троянди вітрів можна і автоматичним способом в додатку Excel. Для цього створіть файл, в який занесіть у вигляді таблиці наявні дані про кількість днів і напрямку вітрів. Має вийти два стовпчики: з назвами напрямів світла і з кількістю вітряних днів. Потім в меню «Вставити» - «Діаграма» виберіть позицію «Пелюсткова діаграма» і дотримуйтесь порад майстра побудови діаграм. В результаті отримаєте графічне зображення троянди вітрів.