Як містити гусей.

Гусь - досить поширена птах, якого розводили на Русі. Не випадково російських гусячих порід чи ледве ні в два рази більше, ніж європейських. У розведенні гуси вигідно відрізняються від інших видів домашньої птиці. Їх можна розводити навіть на садово-присадибній ділянці, тому що на гусей зміст витрачається небагато коштів. Гуси добре переносять навіть зимові умови, оскільки володіють прекрасним захистом від холоду - товстим пухом. Вразливими є у них лише безпері частини тіла - лапи й дзьоб.
Інструкція
1
В зимовий період вміст гусей - більш клопітка справа, ніж влітку. Обов'язково зробіть пташник. Дошки стін повинні бути щільно підігнані, добре якщо трохи утеплені. Головне, щоб в ньому не було протягів. Ще однією необхідною умовою є відсутність вогкості. Фронтальна частина пташника для більш холодних районів повинна бути звернена в південному напрямку.
2
Якщо матеріал прокладки, наприклад, рублених стін, представлятиме собою те, що гуси люблять використовувати для своїх потреб, то вони повитаскают його. Це може бути пакля або мох. Щоб уникнути цього необхідно по всьому приміщенню оббити стіни від підлоги рейками на висоту 1 м.
3
Пол краще зробити з дощок. Щоб він був провітрюваним, укладіть його на бруски висотою приблизно 20 см, що забезпечить меншу вологість. Це не єдиний метод знизити її. Для гусей необхідно класти підстилку, яка обов'язково повинна бути суха і у великій кількості. Якщо вона буде відвологлі, то гусяче пір'я і пух будуть змочіться, втрачати тепло, і через це птахам стане холоднувато.
4
Визначтеся заздалегідь, скільки птахів ви маєте намір утримувати. Від цього залежить, чи достатньо їм буде простору. Гуси можуть існувати і в умовах скупченості, тісноти, але тоді якість їх змісту набагато гірше. При нестачі простору підстилка набагато швидше буде забруднюватися, птиці - бруднитися, а послід створить погані умови через більш концентрованих виділень газів при його розкладанні. Прикиньте простір або кількість птахів таким чином, щоб на 1 гусака припадало не менше 1 м? на підлозі. Якщо зимовий період короткий і не особливо холодний, то можна 2-кратно знизити цю вимогу, так як птах більшу частину часу проводитиме поза пташника.
5
Організуйте місця годування. Їх має бути достатньо, щоб гуси не штовхалися і не чекали черги для доступу до корму. Зробіть для них по персональному місцю. Годівниці підвісьте або закріпіть іншим чином на висоті 20 см. Для годування подрібненої зеленої масою на додаток до годівниць можна використовувати дротяну корзину крупного плетіння.
6
Для того щоб гуси могли попити, необхідні ємності з водою. Для цього підійдуть відра, тази, корита тощо. Встановіть їх на піддони або дека, інакше вода буде розхлюпуватися на підлогу.
7
В денний час випускайте гусей погуляти, крім часу сильних морозів. Простір для прогулянки зробіть безпосередньо прилягає до пташника, а за площею - перевищують його приблизно в 2 рази.
8
Організуйте регулярне годування птахів. Готуйте кормові мішанки. Вони повинні бути розсипчастими і обов'язково вологими. Їх можна робити на сироватці, знятому молоці або пахте. Гуси - тварини вельми вибагливі до того, щоб корм був свіжим, чи не закиснув.
9
Перед початком племінного періоду (місяця за 1,5) зернових кормів давайте більше. Добре якщо ви будете пророщувати овес для птиці. Також додавайте гусям в їжу кормові дріжджі з розрахунку 8 г на кожну птицю. Це забезпечить хорошу вітамінну підгодівлю.
10
Слідкуйте за вагою гусей , регулярно їх зважуючи і тим самим визначаючи достатність корму. Втрат ваги допускати не можна, так як в зимовий період це може послабити птахів, що згубно позначиться на здоров'ї. Якщо вага знизилася, то значно збільште кількість корму, поки нормальний приріст ваги не відновиться.
11
Мішанки готуйте з великої кількості сіна, яке необхідно подрібнювати. Додавайте комбікорм або харчові відходи - овочеві очистки. Хоча б раз щотижня давайте цільні коренеплоди, подрібнені на невеликі кубики, щоб птахам було зручно їх скльовувати і заковтувати. Їх теж давайте упереміш з комбікормом.
12
Забезпечте доступ до гравію, піску, деревного вугілля, роздробленої мушлі. Помістіть їх порізно в різні відділи якій-небудь ємності. Птахи будуть їх час від часу заковтувати. Це необхідно для перетирання їжі в зобу.
13
Влітку містити гусей набагато простіше. Пасіть їх на луках поблизу річки чи ставка. На пасовищах гуси весь день годуються самостійно, але тоді обов'язково організуйте доступ до води і місце, де б вони могли періодично укриватися від палючого сонця. Можна спорудити навіс і поставити поїлки з водою. Навіс можна сплести самостійно з соломи, гілок або стебел очерету.
14
Якщо немає можливості відпускати гусей на вільний випас з причини відсутності природних водойм, можна утримувати їх у вольєрі або загоні. Тоді обов'язково організуйте для них місце для пиття, купання і забезпечте великою кількістю зеленої маси у складі мешанок.