Як виміряти жорсткість води. Як в домашніх умовах визначити жорсткість води.

Вода називається жорсткою, якщо в ній міститься велика кількість солей магнію і кальцію. Таку воду в побуті зазвичай дуже не люблять через те, що вона утворює шар накипу на чайниках і каструлях і не дає милу пінитися.
Вам знадобиться
  • Методичне видання з аналітичної хімії.
Інструкція
1
Жорсткість води буває двох видів: карбонатная (тимчасова) і некарбонатная (постійна). Перша видаляється шляхом кип'ятіння (приблизно близько години). Після цього утворюється білий осад (карбонат кальцію) і вуглекислий газ. Друга усувається складніше: або хімічно, або шляхом дистиляції. Загальна жорсткість води визначається сумою постійної і тимчасової жорсткостей. В хімії жорсткість висловлюють сумою мілліеквівалентов іонів кальцію і магнію в 1 л води. Один мілліеквівалент жорсткості дорівнює 20,04 міліграмам іонів кальцію або 12,16 міліграмам іонів магнію в 1 л води.
2
Один із способів вимірювання жорсткості - титрування. Для його проведення необхідно в дві конічні колби помістити по 100 мл досліджуваної води, по 5 мл буферного розчину, по 1 мл сульфіду натрію і по 5-6 крапель індикатора хромогену чорного ЕТ-00 (необхідно використовувати мірні піпетки ). Після перемішування розчини мають рожевий колір.
3
Потім отриману суміш титрують трилоном Б, використовуючи мікробюретки. Трилон Б додається обережно, по крапельок, до отримання синього забарвлення. Далі зазначається скільки мл Трилону Б пішло на титрування з точністю до сотих. Дві проби титруються для чистоти експерименту.
4
Наступним кроком вважається середній обсяг, використовуючи просту формулу Vср = (V1 + V2)/2, де V1 - об'єм Трилону Б, який пішов на титрування розчину в першій колбі, мл, V2 - обсяг Трилону Б, який пішов на титрування розчину в другій колбі. І останнє, що потрібно зробити в даному методі - це порахувати жорсткість за формулою Ж = (Vср * N * 1000)/V, де Vср - середній обсяг Трилону Б, який пішов на титрування в двох колбах, мл (полічений за вищевказаною формулою), N - нормальна концентрація Трилону Б, 1000 - перерахунок на 1 л води, V - об'єм досліджуваної води, мл. Якщо необхідно висловити жорсткість в градусах, то отримане число слід помножити на коефіцієнт 2,8.
5
При жорсткості до 4 мг-екв/л вода вважається м'якою, від 4 до 8 мг-екв/л середньої жорсткості, від 8 до 12 мг - екв/л жорсткою і понад 12 мг-екв/л особливо жорсткою . Звичайно ж, в умовах сучасної лабороторіі жорсткість води можна виміряти не тільки титруванням, але і різними приладами, наприклад, кондуктоміром і електронними пристроями. Якщо є можливість роботи на такому обладнанні, то це простіше, ефективніше і точніше. Але й метод титрування є досить точним і простим.