Як розпізнати формальдегід.

Формальдегід , він же мурашиний альдегід, метаналь - це безбарвний отруйний газ з різким задушливим запахом. Добре розчинний у воді. А водний 40% -ний розчин формальдегіду називається формаліном. Це прозора безбарвна рідина зі своєрідним гострим запахом. Для встановлення справжності розчину формальдегіду рекомендується використовувати загальну на альдегіди реакцію відновлення срібла з сполук (реакцію срібного дзеркала). Ідентифікувати формальдегід від інших альдегідів можна за допомогою реакцій утворення забарвлених продуктів приєднання з фенолами в присутності концентрованої сірчаної кислоти (реакція Хічкока).
Вам знадобиться
  • Колба ємністю 50-100 мл або пробірка
  • піпетка, 2 пробірки
  • 10% -й розчин нітрату срібла
  • 2Н розчин їдкого натрію
  • 25% -й розчин аміаку
  • склянку з гарячою (киплячій) водою
  • формалін
  • саліцилова кислота
  • сірчана кислота
Інструкція
1
Проведіть реакцію срібного дзеркала для визначення альдегіду серед інших органічних веществ.Очістіте колбу або пробірку від механічних забруднень, промийте йоржиком з мильною водою і обполосніть дистильованою водою.
2
В колбу налийте 15 мл 10% -й розчин нітрату срібла і 15 мл 2Н розчину їдкого натрія.Добавьте поступово 25% -й розчин аміаку доти, поки утворюється спочатку осад не розчиниться.
3
Додайте обережно по стінці 0,5-1 мл формаліну і помістіть колбу в склянку з гарячою (киплячій) водою. Незабаром в колбі утворюється красиве срібне дзеркало.
4
Для визначення формальдегіду серед інших альдегідів використовуйте реакцію конденсації (реакцію Хічкока) .Налейте в пробірку 3 мл концентрованої сірчаної кислоти. Обережно додайте 3 краплі формаліну. Отриманий розчин називається реактивом Коберта.
5
В іншу пробірку помістіть трохи саліцилової кислоти, додайте 2 краплі сірчаної кислоти і через кілька хвилин змішайте з однією краплею приготованого реактіва.Вскоре з'явиться рожеве забарвлення (іноді для цього необхідно слабке нагрівання).
Зверніть увагу
Найменші забруднення заважають відновлюється сріблу утворювати дзеркало і змушують його виділятися у вигляді пухкого осадка.По закінченні роботи аміачні розчини нітрату срібла негайно вилийте в соляну кислоту (спеціальна склянка для відходів срібла); посуд облийте водою, так як при стоянні утворюється гримуче срібло, легко вибухають без прічін.Реакція сріблястого дзеркала - загальна якісна реакція на карбоксильну групу, отже, не дозволяє виділити формальдегід серед інших альдегідів.
Корисна порада
Срібне дзеркало краще утворюється в тому випадку, якщо стінки судини гладкі і розчини не надто концентровані.