Як робити батік.

Батік - це мистецтво розпису по тканині. З його допомогою можна створювати справжні шедеври. Використовувати дану техніку можна для дизайну приміщень, декорування одягу або створення оригінальних подарунків, здатних здивувати і порадувати друзів і близьких.
Вам знадобиться
  • кисті, тканина (краще бавовняна), спеціальні фарби для батика, праска, дрантя, знежирене молоко, ручки на водній основі, гумові рукавички, твердий парафін, паперові серветки, кольорові олівці, електричний казанок, каструля.
Інструкція
1
Підготуйте тканину. Для цього її слід попрати і висушити, щоб видалити зайві речовини. Для батика можуть використовуватися як бавовняні тканини, так і шовкові, однак шовк більш складний в обробці. Бажано як чернетку використовувати старі білі простирадла або інші непотрібні матеріали - вони найкраще підходять для тренування. Заздалегідь необхідно заготовити ескіз малюнка на папері, який буде переноситися на тканину за допомогою воскового олівця.
2
Нагрейте на повільному вогні каструлю з водою, на якій стоїть казанок з парафіном. Коли віск розігріється, необхідно перевірити, чи добре він проходить крізь тканину. Якщо він проступає на її зворотній стороні, значить вбрався достатньо. Наносити його потрібно не по всій поверхні, залишаючи ділянки для фарбування.
3
Покладіть тканину в холодильник для швидкого охолодження. Застиглу з парафіном тканину надломити в декількох місцях для створення спеціальних тріщинок.
4
Підготуйте фарби. Для цього знадобляться рукавички. Краще щоб вони були злегка прохолодними, щоб оберегти від танення нанесений віск. Нанесення першого кольору бажано виробити за 20 секунд, для більш насиченого кольору треба справити повторне фарбування і обполоснути кисть водою.
5
Висушіть роботу, щоб колір зберігся, а потім оброблену область покрийте гарячим воском. Необхідно дочекатися його застигання і знову зробити тріщинки. Тільки після цього можна переходити до наступного кольору і так до повного фарбування всього малюнка.
6
Видаліть віск після закінчення роботи. Робиться це за допомогою праски. Для цього тканину поміщається між аркушами паперу (може бути звичайна газета) і прасується, поки весь віск не буде видалений. не забувайте міняти по необхідності просоченого паперу. Більш легкий спосіб позбавлення від парафіну - соскабливание.
Корисна порада
Щоб фарби на тканину краще лягали, можна покрити її знежиреним молоком.
Слово "батик" індонезійського походження і буквально позначає краплю на бавовні. Батик - це одночасно і розписана вручну тканину, і певна технологія розфарбовування тканини.
Батьківщиною батика вважається Індонезія. В Європі він з'явився і став популярний тільки на початку XX століття. Сьогодні батик створюють не тільки по індонезійської технології фарбування тканини за допомогою воску (гарячий батик), але і з використанням жгутовой і вузликової технологій, китайської синьо-білої і японської багатобарвній розпису по шовку. Світ батика різноманітний. Цей древній вид народної творчості зараз вельми популярний і займає гідне місце серед декоративно-прикладних видів мистецтва. Технологія створення батика ґрунтується на нанесенні непроникними для фарб складом малюнка на тканину і подальшим її фарбуванням в баку або тампонами. Для створення батика потрібне спеціальне оснащення, яке залежить від техніки і стилю, в якому буде розписуватися тканину. Для кожної манери розпису потрібні свої матеріали. Основним матеріалом для батика є тканина. Для початківців майстрів - ідеальним буде вибір тонкого шовку, на якому з великою швидкістю закріплюються фарби. Також для створення батика необхідний підрамник. Найкраще підійде регульований розбірний підрамник з високими притискними планками, які дадуть можливість натягувати тканину рівномірно по всій довжині. Щоб закріпити тканину на підрамнику, необхідні голки з натяжними гачками для шовку або спеціальними кнопками з трьома зубцями. Через брак їх можна використовувати звичайні канцелярські кнопки діаметром 12 мм. Для розпису по тканині необхідні кисті високої якості різної величини та спеціальні фарби для батика . Почати можна з фарб трьох основних кольорів - синього, жовтого і червоного, які дозволяють створювати цікаві тони. Фарби розрізняються за принципом закріплення (паром і праскою). Щоб батик можна було прати, їх необхідно фіксувати. Закріплення паром підходить для акварельного техніки, але є більш трудомістким. Необхідний також резервує склад, який підбирається в залежності від техніки нанесення розпису (гарячої або холодної). Спеціальний резервує, для холодного батика можна купити в художньому салоні або спеціальному магазині, резерв для гарячого батика нескладно приготувати вдома з парафіну і воску. Перед нанесенням малюнка на тканину робиться ескіз на папері, який переноситься на кальку, а потім обводиться складом для копіювання за допомогою спеціального штіфта.Для змішування фарб підійдуть палітра для акварелі або звичайні блюдця. Потрібні склянки або баночки для промивання пензлів. Видаляти надлишки фарб зручно ватяними паличками і поролоновими губками. Щоб прискорити процес висихання батика знадобиться фен.