Як розпізнати солі натрію.

Розпізнавання солей натрію - це досить специфічне завдання, яке в повсякденному житті навряд чи знадобиться. Зате знання та вміння такого роду можуть знадобитися на практичних заняттях або при виконанні лабораторних дослідів. Адже, незважаючи на те, що до складу хімічних сполук входить один і той же метал, існують якісні реакції, за допомогою яких можна розпізнати солі натрію .
Вам знадобиться
  • прожарений зволікання з петелькою на кінці, солі натрію (кухонна сіль), спиртівка або пальник, паличка
Інструкція
1
Відомо, що при горінні різних речовин, полум'я набуває різне забарвлення. Це відбувається завдяки певним хімічним елементам, які входять до складу з'єднань. Наприклад, полум'я через кальцію має цегельно-червоний відтінок, а калій при згорянні дає фіолетовий колір, який добре видно через кобальтове скло. А якщо прожарити на полум'я звичайну мідну зволікання, то вогонь вийде красивого зеленого кольору. Як же розпізнати солі натрію в такому розмаїтті «полум'яніючих» хімічних сполук?
2
Приготуйте для дослідження три розчину солей натрію : хлорид натрію , сульфат натрію і карбонат натрію . Тобто до складу всіх трьох солей входить один і той же метал - натрій і тільки кислотні залишки у них різні. Всі запропоновані солі натрію добре розчиняються у воді, при цьому їх розчини прозорі, а значить, на зовнішній вигляд однакові. Але це не завадить визначити саме натрій, якщо правильно провести лабораторний досвід.
3
Тепер візьміть мідну зволікання завдовжки 20-30 см, з одного боку зробіть маленьку петельку діаметром 0,5-0,7 мм. Потім запаліть спиртівку, яка може бути як на рідкому спирті, так і з використанням сухого пального.
4
Внесіть у полум'я отриману петельку і прожарити її. Спостерігатиметься красиве зелене полум'я, так як саме мідь дає таку забарвлення. Після того, як петелька покриється чорним нальотом і перестане горіти зеленим кольором, опустіть її в одну з розчинів солей натрію і знову потримайте над полум'ям. Спостерігатиметься красиве жовте забарвлення доти, поки розчин солі не випарується. Те ж саме відбудеться і іншими солями, а саме жовте колір полум'я.
5
Інший спосіб розпізнавання солей натрію припускає використання не розчинів, а сухих речовин. Досить у цьому переконатися, взявши звичайну кухонну сіль, яка являє собою хлорид натрію . Для цього змочіть паличку водою і умочіть в сіль, щоб прилипли крупинки і внесіть в полум'я пальника (можна і конфорки). Також побачите, що полум'я стає інтенсивно-жовтого кольору.
Зверніть увагу
При роботі зі спиртівкою дотримуйтесь заходів безпеки
Корисна порада
Для більшого ефекту можна змочити промокальний папір солями натрію, висушити, після чого внести в полум'я.