Як виявити брехню.

Як часто люди кажуть не те, що було насправді. Ще частіше вони говорять не те, що думають. Кращий друг брехні - замовчування, напівправда. Брехня буває велика і маленька, але необразливе дитяче брехня може довести до біди, а недоговоркі обертаються відстроченими неприємностями. Однак є прийоми, що дозволяють обчислити ошуканця. Брехня пов'язана з емоційною напруженістю, це проявляється в мові, рухах, поведінці людини. Чим рідше він бреше, тим помітніше вони.
Вам знадобиться
  • Наблюдательность
Інструкція
1
Брехня має вербальні (мовні) і невербальні (зовнішні) ознаки. У промові вона проявляється як безлике, схематичне розповідь: мінімум деталей, осіб, імен, загальні фрази. Брехун боїться заплутатися в тонкощах і уникає їх. Чим сильніше вас переконують у правдивості сказаного, тим менше причин цьому вірити. Обманщик вибудовує оповідь, прораховує можливі небезпеки, тому збільшуються пошукові паузи між словами, з'являються рвані, незакінчені конструкції. Проміжки заповнюються словами-паразитами, вигуками. Сповільнюється реакція на ваші репліки (обдумування відповіді і прогнозування розвитку ситуації). Співрозмовник уникає прямої відповіді, він не може сказати тверде «так» чи «ні», ухиляється або грузне в дрібницях. Як відволікаючий маневр використовується різка зміна теми, коли брехня заходить занадто далеко. Спробуйте в розмові з брехуном самі раптово змінити тему - побачите, він отримає полегшення.
2
Психологи виділяють деякі фігури мови, що видають брехня. Коли говорить підкреслює свою чесність, він може клястися всіма відомими способами («Клянуся здоров'ям», «Даю руку на відсіч» і т.п.) Догляд від відповіді зазвичай можна впізнати по фразах: «Не можу пригадати», «Я цього не казав »,« Я не хочу говорити про це ». Ухилення від чіткого «так» чи «ні» здійснюється за допомогою психологічної атаки на вас: «Ти ж сам сказав!», «Ви мене поважаєте?», «Не знаю, про що мова, не говорив такого», «Не зобов'язаний відповідати на подібні питання ». Іноді співрозмовник може спробувати заручитися вашою довірою і ідентифікує себе з вами: «Ми з вами схожі», «У мене така ж проблема».
3
Брехня залишає також зовнішні ознаки. Оскільки цей процес вельми емоційний, він відбивається на обличчі і тілі. Змінюється міміка: у обманщика червоніє обличчя (кров приливає до голови), сіпаються губи. Він відводить очі, не витримуючи вашого погляду. Втім, він може навпаки дивитися в упор. Часто моргає, повіку смикається, можуть розширюватися зіниці (від хвилювання). Відповідаючи на питання, примружується.
4
Зазвичай в розмові люди жестикулюють, але жести брехуна видають його брехня і є для вас сигналами. В розмові він може торкатися до вуха, потирати перенісся, чухати очей. Якщо є прикраси, іноді смикають намиста. Хвилювання збільшує потребу в кисні, і людина послаблює комір, краватку. Співрозмовник прагне займати якомога менше місця, скукожівается, поза примушена, руки як приклеєні до тіла. Також використовуються захисні руху: схрещені руки і ноги (в щиколотках), закриті долоні. Брехун постійно совається на стільці, не може собі місця знайти, робить багато дрібних рухів ногами (погойдування, постукування і т.п.)
5
«Містер мова тіла» Алан Піз виділив 5 основних зовнішніх сигналів: блукаючий погляд, легка усмішка, не сходить з обличчя, мікронапруги м'язів обличчя (тінь пробігла), контроль реакції співрозмовника в момент брехні, вегетативні реакції на обличчі.
6
Таким чином, розвиваючи свою спостережливість, ви можете визначити, чи говорять вам правду. Але слід пам'ятати, що деякі ознаки можуть бути властиві людині навіть коли він не бреше - просто він такий є. Наприклад, має звичку схрещувати ноги при сидінні або завжди з посмішкою розмовляє. Тому якщо ви не дуже добре вивчили співрозмовника, то ризикуєте потрапити в «капкан Брокау». Він названий за прізвищем відомого в Америці телеведучого Тома Брокау: це помилкове прийняття природних для людини дій за ознаки брехні.
Зверніть увагу
Однак не забувайте вічну народну мудрість: «Краще гірка правда, ніж солодка брехня»
Корисна порада
Знаючи все перераховане вище, ви й самі зможете контролювати свої вербальні та невербальні прояви, коли захочете когось провести. Але щоб зберегти обличчя, доведеться вам самому повірити у власну легенду, щоб для вас це вже не було брехнею. Тоді й інші нічого не помітять.