Як зробити мова чіткої.

Чітка мова має на увазі під собою злагоджену роботу трьох компонентів: дикція, голос, дихання. Правильна постановка мовлення допоможе при публічних виступах, при ділових зустрічах і переговорах. Адже головне якість такої мови - це переконливість.
Інструкція
1
Налагодьте правильну роботу мовного дихання для забезпечення рівного і гучного голосу. Пам'ятайте, що дихання має бути непомітним, тому робіть короткий вхід носом або ротом. Видих же повинен бути довгим, під час якого потрібно говорити. Наступний вдих зробіть під час мовної паузи, швидко і невимушено. Люди, які «задихаються» під час виступу, роблять передчасний вдих.
2
Говоріть з напруженими губами, що дозволить чітко вимовляти приголосні звуки. Створіть всередині ротової порожнини обсяг, для правильного формування звуків. Для постановки сили голоси голосно співайте і декламуйте (вимовляєте мови). Робіть це у вільний час, як можна частіше. Заучуйте вірші, тексти, які потім читайте вголос на пам'ять.
3
Беріть участь в різних дискусіях, бесідах, де намагайтеся подати свою думку і відстояти його. Не бійтеся здатися вискочкою, такі суперечки дають практичний досвід в полеміці, а в подальшому, і в розмові. Не старайтесь говорити надто швидко - це може викликати «проковтування» окремих шматків тексту. Вчіться розповідати з інтонацією, обдумано і не поспішаючи.
4
Вибудовуйте логічні ланцюжки, які збирайте в цілісне пропозицію. Більше читайте якісної літератури, поповнюйте словниковий запас, який дозволить вам підбирати слова відразу, майже не думаючи. Невеликі паузи робіть тільки для того, щоб швидко оцінити думка і продумати хід пропозиції.
5
Розширюйте свій кругозір, цікавтеся різними речами, предметами. Це дозволить вам в будь-який момент підтримати розмову і не дасть думки обірватися. Якщо ви раптом запнулася - не панікуйте, зробіть паузу, і продовжуйте вести розмову або бесіду в тому ж дусі. Пам'ятайте, що правильна чітка мова не допускає тремтіння і хриплости голоси.