Як навчити говорити букву Ш.

Для того щоб навчитися вимовляти букву «ш», необхідно виробити правильне положення органів артикуляції - губ, язика і зубів. Відпрацьовувати правильну вимову звуків краще в дитинстві. Однак усунути дефекти мови можливо і в зрілому віці.
Вам знадобиться
  • Є ряд спеціальних вправ, які допоможуть вам навчитися вимовляти букву «ш».
Інструкція
1
Сядьте перед дзеркалом. Це допоможе вам контролювати правильне положення губ, язика і зубов.Подніміте широкий кінчик язика до передньої частини неба, але не притискайте мову до неба. Бічні краї мови повинні стосуватися верхніх корінних зубів. Мова має бути злегка розслабленим. Губи витягніть вперед, імітуючи хобот слона. Зуби не повинні бути зімкнуті, між ними повинна залишатися щілину. Рівномірно вдихайте повітря. Піднесіть долоню до рота. На видиху «прошіпев» звук «ш», що нагадує звук здувати кульки. Під час виголошення «ш», на долоні повинна відчуватися тепла струмінь повітря.
2
Відкрийте рот і помістіть широкий розслаблений язик на нижню губу. Поплескуючи мову губами, вимовляєте по черзі «бе-бе-бе» і «пя-пя-пя».
3
Відкрийте рот і помістіть широкий язик на нижню губу. Піднесіть до рота долоню з маленьким шматочком вати. Здувайте вату з долоні. Вата повинна пролетіти вперед. Струмінь повітря повинна бути теплою.
4
Відкрийте рот і помістіть широкий язик на нижню губу. Напружте кінчик язика і підійміть його вгору. Кінчик язика повинен бути широким. Мова придбає форму чашки.
5
Підніміть мову у формі чашки до верхніх зубів і загніть його до неба. Кінчик язика повинен бути широким і не торкатися неба. Піднесіть долоню з шматочком вати. Не змінюючи положення язика, з максимальною силою здувайте вату з долоні.
6
Підніміть мову у формі чашки вгору, не торкаючись неба, і промовте затяжний звук «ш». Додайте звук «а» і промовте «ша». Потім - «шо», «шу», «ше», «ши». Губи повинні міняти положення, в залежності від вимовних голосних.
Зверніть увагу
Вправи необхідно повторювати по 10-15 разів кілька разів на день.