Як визначити південь без компаса. Як визначити південну сторону.

Існує думка, що компас - незамінний прилад для орієнтування на місцевості. Однак це не зовсім так. У житті будь-якої людини може виникнути ситуація, коли потрібно визначити північ, південь, захід і схід без компаса . Це не так вже складно і при певній підготовці може зробити навіть дитина. Головне - знати, які існують способи визначення сторін світу. Найбільш популярні з них - це визначення напрямку по сонцю, за допомогою наручного годинника, по зіркам і за природними ознаками.
Інструкція
1
Якщо ви встанете опівдні спиною до сонця, то прямо попереду буде північ. Праворуч від вас буде схід, а ліворуч - захід. Ззаду вас, відповідно, буде південь. Нагадаємо, що опівдні сонце знаходиться в найвищій точці за весь день, званої зенітом. Потрібно розуміти, що протягом дня сонце завжди знаходиться південніше вас.
2
Можна також визначити південний напрямок за допомогою простих наручних механічних годинників. Для цього необхідно направити годинникову стрілку на сонце, а потім розділити навпіл кут, утворений годинниковою стрілкою і цифрою «один» в зимовий період або цифрою «два» в літній період. Отримане напрям променя, яка розділяє даний кут навпіл і буде вказувати на південь. Але цей спосіб має деяку похибка, похибка особливо значна, якщо ви перебуваєте влітку в південних областях країни.
3
Існує ще один спосіб визначення напрямку по сонцю. Необхідно в сонячну погоду увіткнути палицю в землю і відзначити становище кінця тіні. Через 20-30 хвилин знову відзначте положення кінця тіні. Лінія, проведена між цими точками, вказує напрямок із заходу на схід.
4
В нічний час орієнтування здійснюється за зірками. Головним орієнтиром на небі є Полярна зірка. Щоб знайти її, знаходимо сузір'я Великої і Малої ведмедиці. Якщо провести подумки лінію між двома крайніми зірками Великої ведмедиці і продовжити цю лінію до першої яскравої зірки Малої ведмедиці, ми знайдемо Полярну зірку. Вставши особою до Полярної зірки, ви будете дивитися прямо на північ. Ззаду вас виявиться південь.
5
Також південний напрямок можна визначити за природними ознаками. Ягоди достигають швидше з південного боку, мурашники мають більш пологий схил з південного боку, стовбури дерев світліші і гладкі також з південної сторони. В свою чергу різні мохи та лишайники переважають з північного боку каменів і дерев. У весняний час сніг тане швидше на південній стороні пагорба.
Корисна порада
При визначенні сторін світу без компаса бажано орієнтуватися одразу за кількома описаним ознаками.