Як визначити де північ без компаса.

Коли на вулиці спека, мало кому захочеться сидіти вдома. Та й у місті душно і пильно. Рятує тільки заміська свіжість. На природі ситуації можуть виникнути різні, заблукати можливо не тільки в густій хащі лісу, а й у відкритому степу. Тут вже без навичок орієнтування нікуди. У вас немає компаса ? Ви не знаєте, де північ? Без паніки, існує безліч способів дізнатися, в якому напрямку необхідно йти.
Інструкція
1
Перший варіант орієнтування на місцевості - це орієнтування по Сонцю. Визначити, де знаходиться північ, допоможуть прості механічні або кварцові годинники. Направте годинну стрілку на сонце і розділіть кут між нею і цифрою навпіл (вибір цифри залежить від пори року: 1 - взимку, 2 - влітку). Так ви отримаєте напрямок на південь. Відповідно, північ перебуватиме в протилежному напрямку.
2
Якщо ви знаходитесь в лісі, то зверніть увагу на оточення. У лісовій смузі орієнтування зводиться до того, що з півдня - тепло, а з північ а - холодно. Лишайники і мохи ростуть з північ ной боку дерев та каміння, також у сиру погоду на стовбурах сосен можна помітити темні смуги. На хвойних деревах з північ ной боку виступає смола.
3
Якщо ви заблукали в темний час доби, знайдіть на небі полярну зірку - це кінцева зірка хвоста малої ведмедиці. Встаньте обличчям до неї, тоді прямо перед вами буде північ.
Корисна порада
Ніколи не покладайтеся тільки на один ознака. Завжди використовуйте кілька прикмет.
Ситуації, в яких необхідно визначити напрям на Північний і Південний полюси, в буденному житті трапляються вкрай рідко. Проте знати деякі способи знаходження півночі і півдня корисно, тим більше що це нескладно навіть без компаса.
Інструкція
1
На уроках природознавства в початковій школі розповідали про багатьох способах визначення, де знаходиться північ, а де південь без компаса. Однак більшість пам'ятає лише те, що на окремому дереві мох росте з північного боку. На жаль, заблукавши в лісі, наприклад, дуже складно відшукати окреме дерево. До того ж мох на ньому росте досить рясно, і виділити точний напрям на північ не вийде. До таких же неточним методів належать розташування мурашників, лишайників і найбільш густих гілок.
2
Більш ефективний спосіб точно визначити сторони світу доступний в сонячний день, якщо у вас є годинник зі стрілками. Тримайте їх горизонтально так, щоб маленька стрілка (годинна) вказувала на сонце. Південний полюс буде посередині гострого кута між стрілкою і 12-ю годинами на циферблаті. Відповідно, з протилежного боку виявиться північ.
3
Вночі можна скористатися способом, відомим з глибокої давнини, і визначити місцезнаходження Північного полюса по зірках. Щоб знайти Полярну зірку відшукайте на небі сузір'я Великої Ведмедиці (у формі ковша). Провівши через дві крайні праві зірки сузір'я (утворюють стінку ковша) пряму лінію, ви побачите Полярну зірку, яка є кінцем рукоятки ковша Малої Ведмедиці. Вертикаль від Полярної зірки до горизонту дасть уявлення про те, де знаходиться північ.
4
Визначити магнітні полюси можна за допомогою магніту, блюдця з водою, шматочка пробки і звичайної голки. Кілька разів проведіть магнітом уздовж голки (тим самим ви її Намагнітити), застроміть її в пробку і пустіть плавати в воду. Під дією магнітних сил голка вкаже одним кінцем на Північний магнітний полюс, а іншим - на Південний. Щоб зрозуміти, який з них де, згадайте, що сонце переміщається зі сходу на захід, тобто якщо встати особою до півночі, то схід повинен бути праворуч, а захід - ліворуч.
Зверніть увагу
Полярна зірка - аж ніяк не найяскравіша в північній півкулі, тому орієнтуйтеся на ківш Малої Ведмедиці.
Корисна порада
Навіть без годинника зі стрілками ви можете визначити сторони світу, просто знаючи скільки зараз часу і уявляючи, де повинна бути годинна стрілка.