Як визначити сторони горизонту. визначення сторін світу компасом.

У наш час вміння орієнтуватися на місцевості і визначати сторони світу можливо комусь здасться непотрібним. Але з кожним із нас може трапитися ситуація, коли правильно визначення сторін горизонту виявиться не просто важливим навиком, а й допоможе врятувати життя.
Інструкція
1
Найпростішим способом визначення сторін світу є орієнтування за компасом. Синя стрілка компаса намагнічена так, що вона завжди показує на північ. Повернувши компас правильно, ви зможете вказати де південь, а де схід. Але компас не відноситься до предметів повсякденного вжитку, тому під рукою його може і не виявитися, тому краще скористатися іншими способами, такими як визначення сторін по сонцю, зіркам, природним прикметам і явищам.
2
Якщо ви знаходитесь в північній півкулі, вночі вам найлегше буде зорієнтуватися по Полярній зірці. Сузір'я Великої Ведмедиці у вигляді великого ковша знає кожен, воно легко виявляється на ясному нічному небі. Проведіть уявну лінію через передню стінку ковша вгору. Яскрава велика зірка на шляху лінії і буде Полярною зіркою. Прямовисна лінія від неї до землі вкаже строго на північ.
3
Для визначення сторін світу по сонцю, застроміть в землю довгу жердину. Відзначте лінією відкидається їм тінь. Продовжуйте вимірювати тінь з певним інтервалом часу до того моменту, коли вона стане найкоротшою. Це означатиме, що сонце увійшло в зеніт, і якщо ви станете до нього спиною, то перед вами буде північ, позаду південь, праворуч схід і ліворуч відповідно захід.
4
Але ясні безхмарні дні в наших широтах бувають далеко не завжди, і сподіватися на чисте небо, зірки або сонце особливо не варто. Проте завжди можна звернутися за підказкою до природи. Вона охоче поділиться своїми знаннями з кожним, хто виявить до неї інтерес. Відомо, що мохи та лишайники ростуть переважно на північній стороні дерев, а ось в спекотні дні у сосен і ялин смола більш інтенсивно виділяється, навпаки, на південній стороні стовбурів. Гриби більше люблять північні сторони дерев, а от з південної їх взагалі практично не буває. Південна сторона мурашника завжди більш полога, а грунт у великих каменів і валунів на північній стороні виявиться більш вологою, ніж з південної. Перелітні птахи навесні завжди летять на північ, а восени на південь. Ягоди лохини, брусниці та журавлини починають дозрівати з південного боку, і висять набагато довше на стороні, зверненій до півночі. Сніг довше лежить на північних схилах гір і пагорбів, а південні схили набагато густіше заростають травами і деревами. Де б ви не були, будь-яка з цих прикмет зможе дати вам потрібну підказку. Головне не впадати у відчай і пам'ятати, що сонце завжди сходить на сході, а сідає на заході.