Як відчистити монету.

Чим старше монета, тим сильніше на ній помітний наліт часу: бруд, корозія, зміна кольору металу. Особливо це стосується старовинних примірників, що пролежали в землі десятки, а іноді, і сотні років. Для подальшого зберігання або збут монету необхідно очистити від забруднень, що псують її зовнішній вигляд.
Вам знадобиться
  • Дистильована вода, зубна щітка, мило, м'який повсть, нашатирний спирт, харчова сода, лимонний сік, столовий оцет.
Інструкція
1
Існує три основних способи очищення монет: хімічний, механічний і електрохімічний. Обробка механічним способом полягає в застосуванні різних щіток, голок. При цьому дуже важливо не зіпсувати поверхню монети випадковими подряпинами і не пошкодити деталі малюнка. Найчастіше, при очищенні та реставрації монет використовується механічний спосіб в поєднанні з іншими.
2
Почніть очистку монети з видалення частинок бруду і пилу. Для розмокання бруду опустіть монету в дистильовану або хоча б бутильовану воду. Водопровідною водою краще не користуватися, оскільки в ній містяться хлор і агресивні солі кальцію, магнію. Коли бруд почне легко відділятися від монети, ретельно почистіть її під струменем води за допомогою зубної щітки і мила. Цей спосіб підходить для всіх монет.
3
Золоті та платинові монети, як правило, не вимагають особливого догляду, крім видалення жиру і бруду. Для цього змочіть медичну вату спиртом або ацетоном і акуратно протріть монету .
4
Для видалення слідів окислення необхідно знати, з якого сплаву викарбувана монета. Залежно від виду металу вибирається той чи інший спосіб очищення. Срібні монети, виготовлені зі сплавів нижче 625 проби, повністю занурте в ємність з лимонні соком. Слідкуйте, щоб при знаходженні монети в цьому розчині на її поверхні не було ділянок зіткнення з повітрям. В іншому випадку, можуть утворитися побічні окисли. Періодично перевертайте монету . Сліди окислення повинні поступово зникнути, після чого промийте монету в теплій воді, протріть м'якою ганчіркою і просушіть.
5
Для срібних монет більш високої проби використовуйте 10% розчин нашатирного спирту. Якщо ви не знаєте пробу срібла, просто протріть поверхню монети кашкою з харчової соди з додаванням невеликої кількості води. Цей метод не завжди ефективний, зате підходить для всіх срібних сплавів.
6
Найбільші складності доставляє боротьба з окисленням на мідних монетах. Занурте монету в 5-10% розчин столового оцту на строк 24-48 годин. Час від часу виймайте мідну монету з розчину і проводите механічну очистку, видаляючи розм'якшені шари за допомогою латунної щітки. Потім промийте очищений зразок в декількох порціях киплячої дистильованої води. Після ретельної просушки мідну монету необхідно покрити захисним шаром лаку або парафіну. Такий же спосіб очищення застосуємо до бронзових монетам.
7
Залізні і цинкові монети спочатку очистіть механічним способом, голкою акуратно видаляючи іржу і наліт. Щоб справитися з глибокою корозією, опустіть монету в слабкий розчин соляної кислоти. Будьте обережні з концентрацією розчину, інакше безнадійно зіпсуєте монету . Коли іржа і сліди окислення розчиняться, промийте монету в теплій мильній воді, протріть м'яким повстю.
Зверніть увагу
На сплавах міді під впливом навколишнього середовища утворюється патина - плівка, яка захищає монету від зовнішнього впливу і є свідченням її справжності. Патина надзвичайно цінується колекціонерами, видаляти її не варто.
Корисна порада
Монети з олова, свинцю, алюмінію не рекомендується очищати хімічним способом. Невеликі забруднення видаляють за допомогою скляної щітки і войлока.Прі очищенні золотих монет не використовуйте грубий матеріал, оскільки поліроване золото можуть зіпсувати навіть мікроскопічні подряпини.