Як точити ножі.

Навіть самий якісний ніж з часом може затупитися. Кухонні ножі час від часу потребують заточке, і для того, щоб швидко і без шкоди для ножів надати їм колишню гостроту, необхідно мати під рукою необхідний інструментарій і володіти навичками його використання.

Але для початку слід запам'ятати типи ножів, які не можна піддавати заточке. Це, в першу чергу, ножі з ефектом самозатачіванія, а також ножі з керамічним лезом (вони практично не тупляться) і ножі з зубчастої крайкою (добре нагострити її в домашніх умовах нереально).

Для того, щоб точити ножі всіх інших типів, вам знадобляться: керамічний або сталевий стрижень (напилок), пристрій для правки ножів, точильний камінь або наждачний папір. Пристрій для правки не вимагає ніяких спеціальних навичок, користуватися ним зможе практично кожна людина. З його допомогою можна підправити недавно куплений або встиг сильно затупитися ніж. Але рано чи пізно ніж затупітся, і його доведеться точити за допомогою спеціального точильного каменю.

Як правило, точити ножі доводиться на середньому камені, контролюючи при цьому кут його заточки. У більшості випадків для кухонних ножів універсального типу кут заточки складає 10-15 градусів. Тонкі вузькі ножі точать під кутом 20 градусів, а товсті ножі для рубки м'яса - під кутом до 30 градусів. Тримати ножі під час заточування необхідно таким чином, щоб вести лезо вперед. Спочатку заточують одну сторону, потім - іншу, і так чергують їх поперемінно, поки лезо ножа не стане гострим.

Щоб ріжучі властивості ножа зберігалися якомога довше, після завершення заточки його додатково правлять на тонкому камені. Але не піддавайтеся спокусі перевірити якість заточки пальцями: навіть найтонші порізи, завдані щойно заточеним ножем, мають властивість довго не гоїтися. Якщо ви не впевнені, що зможете заточити ніж самостійно, краще віднести його до майстерні.