Як навчитися переказувати. Як краще переказати.

Переказ - це один із засобів закріплення в пам'яті літературних фактів, сюжетів, образів, ідей. Такий вид роботи готує учнів до розбору твору, а також допомагає здобувати навички логічного мислення, зв'язного і лаконічній промові. Але часто педагоги задають переказ як домашнє завдання, яке здається дітям непосильним завданням. Як навчитися переказувати?
Інструкція
1
Кілька раз виразно прочитайте заданий текст. Це дозволить вам виділити цікаві моменти, позначені голосом, і запам'ятати їх.
2
Визначте, що вам вже відомо про прочитане. Опора на знання з інших джерел про зміст тексту допоможе вам підготуватися до будь-якого виду переказу (докладний, стислий, короткий, творчий). Наприклад, інсценування як творчий переказ заснований на образних уявленнях; якщо вам випала роль костюмера, то знання, отримані на уроках історії та праці про віяннях моди в різні епохи, допоможуть описати зовнішній вигляд героїв.
3
Виділіть особливості тексту (жанр, стиль, композицію, синтаксис і т.д.), прийоми і засоби художньої виразності (метафора, гіпербола, порівняння, уособлення і т.п.).
4
Сформулюйте головну думку заданого тексту.
5
Відберіть необхідний матеріал: - для короткого - епізоди по значущості, головне і другорядне, з яким героєм повинен бути пов'язаний переказ; - для вибіркового - з точки зору його важливості для розкриття основної теми твору, т.е матеріал розпорошений по всьому тексту, але відноситься до однієї теми; - для творчого переказу знадобляться окремі епізоди (наприклад, складання диафильма, словесне малювання).
6
Виділіть логічні частини тексту. Підкресліть в кожній частині фрази, слова, словосполучення для опори. Якщо це необхідно, задавайте і записуйте для себе питання, які ви зможете використовувати при переказі. Запишіть слова, які знадобляться для послідовного зв'язку логічних частин.
7
Покладіть перед собою записи і, спираючись на них, перекажіть текст вголос. Вдруге не використовуйте лист із записами. Краще, якщо вас буде хтось слухати або скористайтеся диктофоном.
8
Порівняйте переказ із заданим текстом і знайдіть пропущені місця. Переказуйте текст доти, поки всі недоліки НЕ будуть виправлені, а ви не будете почувати себе комфортно і впевнено.