Як орієнтуватися по карті.

Щоб орієнтуватися по мапі , треба враховувати, що північна сторона розташована у верхній частині, південна - унизу, західна - у лівій, східна - у правій. Необхідно знати і розуміти умовні позначення об'єктів, нанесені на карту, і вміти визначити на місцевості сторони світу.
Вам знадобиться
  • Спортивна карта, компас, механічні годинники.
Інструкція
1
Розташуйте карту на рівній горизонтальній поверхні. Покладіть компас так, щоб його стрілка була паралельна бічній рамці карти. Після того, як стрілка заспокоїться, обережно повертайте карту доти, поки північний (червоний) кінець стрілки не збіжиться з північним напрямком карти. Якщо немає компаса, напрямок сторін світу доведеться визначати по сонцю, зіркам або місяцеві. Механічний годинник розташуйте горизонтально так, щоб годинникова стрілка вказувала на сонце. Кут між годинниковою стрілкою і напрямом на 2 години розділите навпіл. Бісектриса вказує напрямок на південь. Цей метод відносно точно допоможе зорієнтуватися в північних і помірних широтах взимку. Навесні, восени і, особливо, влітку, його точність знижується. У південних широтах до нього вдаватися не варто. Слід запам'ятати, що в середній смузі Росії сонце сходить на сході і заходить на заході навесні і восени. Влітку схід спостерігається на північному сході, захід - на північному заході. Взимку схід зміщується на південний схід, а візит - на південний захід. На півдні сонце буває в 14 годин влітку і в 13 годин - взимку. Вночі можна визначити напрямок на північ по Полярній зірці. Знайдіть у небі ківш Великої Ведмедиці. Через дві останні зірки ручки ковша проведіть вгору пряму лінію. Подумки помножте відстань між цими двома зірками на п'ять і відкладіть відрізок відповідної довжини по лінії нагору. Там знаходиться Полярна зірка. Поверніться до неї і отримаєте напрям на північ.
2
Визначте своє місцезнаходження, знайшовши на місцевості який-небудь орієнтир і прив'язавши його до умовному позначенню на мапі . Найпростіше орієнтуватися по точковим (камінь, яма, джерело, будова, колодязь та ін.) І лінійним (ріка, дорога, границя лісу) об'єктам.
3
Визначте напрямок руху і складіть маршрут, використовуючи прив'язки на місцевості, які допоможуть вам орієнтуватися. Найзручніше використовувати спортивну карту, на якій докладно позначений рельєф місцевості, напрямок доріг і стежок, контури забудов і природних об'єктів. Крім того, на спортивній мапі витримані відстані між об'єктами. Виміряйте відстань на мапі між двома об'єктами за допомогою лінійки компаса і помножте його на масштаб карти. Вважайте свої кроки між цими об'єктами - таким чином, ви зможете визначати відстань на місцевості по кроках.
4
Навчіться тримати карту в пам'яті й вихоплювати на місцевості орієнтири, які ви намітили як прив'язки. Регулярно звіряйтеся з компасом і картою, щоб не збитися з маршруту. Якщо це сталося, визначте своє місцезнаходження, використовуючи об'єкти на місцевості, і намічайте новий маршрут.
Корисна порада
Тримайте азимут, збудувавши ланцюжок прив'язок на місцевості. Намагайтеся триматися курсу на найдальший орієнтир.