Як розвинути мислення.

Мислення розвивається з ранніх років. Уже в 5 років дитина повинна оперувати такими категоріями логічного мислення, як узагальнення, порівняння, систематизація, класифікація. Щоб ці прийоми формувалися, дитина повинна спиратися на наочний матеріал, так як він ще пізнає світ за допомогою наочно-образного мислення. Тобто, при розвитку у дитини якихось навичок потрібно спиратися на наявні.
Інструкція
1
Метод порівняння передбачає встановлення загальних, подібних ознак у предметів та їх відмінності. Щоб дитина могла бачити різні властивості, потрібно навчати його аналізу предмета з усіх боків, зіставляти один предмет з іншим. Якщо ви заздалегідь будете підбирати предмети для такого порівняння, то зможете навчити бачити в них ті властивості, які раніше були недоступні його уявному погляду.
2
Наступний крок - навчити визначати загальні ознаки предметів вивчення та відмінних. Почати потрібно з визначення відмітних особливостей і лише потім переходити до узагальнення. Спочатку використовуються два предмета, а потім кілька.
3
Після цього потрібно вчити визначати суттєві і несуттєві ознаки предмета. У наочному матеріалі суттєва ознака має бути видно відразу. Наприклад, дві квітки можуть відрізнятися один від одного і від інших частин рослини, але у всіх квітів одна задача - приносити плоди - це і є найістотніша ознака квітки.
4
Узагальнення і класифікація - це одні з найважчих для освоєння прийомів мислення. Класифікація - це поділ усіх предметів на певні класи, виходячи з їх найбільш суттєвих ознак. Щоб навчитися відносити якийсь предмет до конкретного класу, дитині потрібно знати узагальнюючі слова. Їх вони засвоюють в процесі спілкування з дорослими і дітьми, в процесі самого навчання. Завдання педагога - забезпечити його такими словами-категоріями. Процес розвитку вміння класифікувати проходить в декілька етапів. Спочатку дитина збирає предмети в групу, але не знає, як її назвати. Потім він намагається дати їм загальне слово, але вибирає назва одного з згрупованих предметів, або дія, яке можна з цими предметами зробити. Далі він визначає родове поняття для цієї групи. І, нарешті, розподіляє предмети по класах.
5
Після освоєння порівняння, узагальнення і класифікації, дитина вчиться систематизації знань. Для цього потрібно навчитися знаходити закономірності розташування предметів, об'єктів мають спільну ознаку. Щоб допомогти дитині розвинути це вміння, потрібно запропонувати завдання, в якому до якихось вже впорядкованим предметам потрібно додати ще один такий же. Спочатку це мають бути наочні ознаки. Тут дитина повинна сам знайти ознака, за якою упорядковуються предмети. Далі потрібно запропонувати завдання на знаходження об'єктів, які розташовані у випадковому порядку. Це завдання більш складне і воно спрямоване на розвиток уміння оперувати невидимими, тобто абстрактними ознаками. Таке завдання задається усно і вирішує його дитина тільки в голові.
Корисна порада
Дуже важливо, щоб дитина вчилася обґрунтовувати свою думку, навіть якщо воно помилкове. А після доводити його вірність або хибність.