Як визначити діаметр проводів.

Визначити діаметр будь-якого проводу в силовій електропроводці досить складно, якщо випробовуваний зразок має маленьке розтин. При великих перетинах дроти, досить скористатися штангенциркулем. Але, щоб виміряти діаметр проводів з невеликим перерізом, доведеться скористатися одним простим і дієвим способом.
Вам знадобиться
  • - олівець;
  • - лінійка;
  • - провід.
Інструкція
1
Необхідно взяти невеликий круглий предмет. Для нашого проводу з маленьким перетином підійде олівець, або будь-який схожий предмет: ручка, маркер, фломастер або навіть звичайна пальчикова батарейка.
2
Потім потрібно акуратно і щільно намотати на обраний предмет кілька витків нашого проводу. Слід особливо відзначити, що чим більше випробовуваного дроти ви будете намотувати, тим точнішим буде ваше підсумкове вимір. Намотувати провід слід з легким натягуванням і намагатися підганяти один виток до іншого витка. У підсумку, на олівці у вас має вийде не менше десяти витків, виконаних без видимих зазорів і викривлень дроти.
3
Тепер необхідно заміряти всю довжину намотаних на олівець витків за допомогою лінійки. Потім в розумі чи на калькуляторі розділіть отримані число на кількість натягнутих витків. Отримане число буде значенням шуканого діаметр а дроти з маленьким перетином, виражене в тих же одиницях, що і вимірювана довжина витків.
Корисна порада
Слід зазначити, що тонкі дроти, як правило, досить часто покриті лаком, який для багатьох типів проводів і є ізоляцією провідника. Але також можна зустріти провідники і з окремою ізоляцією. Так як же бути в тому випадку, якщо необхідно визначити діаметр провідника без ізоляції? Відповідь на це питання проста: дійте тим же самим способом, тільки не забудьте зняти ізоляцію. Даний спосіб визначення діаметра проведення особливо добре зарекомендував себе при визначенні діаметра всієї квартирної проводки, якщо у вас вдома так і не знайшлося штангенциркуля. Таким чином, використовуючи всього один олівець чи фломастер, ви зможете без особливих зусиль отримати приблизний діаметр обраного зразка.
При монтажі електропроводки деколи виникає необхідність дізнатися перетин використовуваного дроти. Можна знайти в мережі таблицю діаметрів проводів і відповідних їм перетинів, але потрібне значення цілком можна вирахувати самостійно.
Вам знадобиться
  • - штангенциркуль або мікрометр;
Інструкція
1
Щоб обчислити перетин дроту, тобто його площа, досить елементарних знань зі шкільного курсу математики. Як відомо, площа круга дорівнює квадрату його радіуса, помноженому на число «пі» (3,14). Наприклад, якщо діаметр дроти дорівнює 1 мм, то радіус, відповідно, буде дорівнює 0,5 мм. Щоб знайти перетин, необхідно 0,5 звести в квадрат і помножити на 3,14. Разом, 0,5? 0,5? 3,14 = 0,785.
2
На практиці важливим моментом є правильне вимір діаметра дроту. Для вимірювання скористайтеся штангенциркулем або мікрометром. Мікрометр дозволяє отримати більш точні свідчення. Чим тонше дріт, тим більше похибок вкрадається в розрахунки.
3
Щоб правильно визначити діаметр тонкого дроту, скористайтеся наступним способом: щільно, виток до витка, намотайте на олівець або іншу підходящу оправлення приблизно п'ятдесят витків дроту. Після цього виміряйте загальну ширину п'ятдесяти витків і розділіть отриману величину на 50. Чим більше витків, тим точніше результат. Таким способом можна визначати діаметр навіть дуже тонких проводів.
4
Щоб не витрачати час на підрахунки, ви можете скористатися таблицею перетинів найпоширеніших монтажних проводів, посилання на неї дана в кінці статті. При виборі дроти для проводки обов'язково враховуйте максимальний струм, який споживатиме включене електрообладнання.
5
Для розрахунку сили струму в мережі скористайтеся формулою I = P/U, де P - споживана потужність, U - напруга в мережі. Наприклад, якщо загальне навантаження може становити 10 кВт (10 000 Вт), то проводка повинна бути розрахована на силу струму: 10000/220 = 46 А (округляєте отримане число в більшу сторону). Далі за таблицею виберіть мідний або алюмінієвий дріт, переріз якого дозволяє витримати даний струм.
6
Враховуючи, що все електрообладнання в квартирі ніколи не включається одночасно, розрахункове навантаження можна помножити на коефіцієнт 0,7. Тобто вместо10 кВт використовуйте в розрахунках 10? 0,7 = 7 кВт. Тоді проводка повинна бути розрахована на силу струму 7000/220 = 32 А.