Як навчитися красиво мислити.

Говорячи про красу мислення, ми припускаємо, що знаємо, що значить «бути красивим». А уявлення про красу надзвичайно різноманітні, існує навіть спеціальна дисципліна «естетика», що вивчає, що таке «прекрасне» в усій його повноті. Тому немає загальної відповіді, як це - «мислити красиво». Ми можемо лише скористатися яким-небудь одним, найбільш, з нашої точки зору, красивим варіантом пояснення. Наприклад, формулюванням, яку приписують одному із засновників прагматизму і семіотики, американському філософу Ч. С. Пірса: «Красиво = економно + ефективно + несподівано».
Інструкція
1
«Економно мислити» - значить, мислити ясно, просто (але не спрощуючи) і вичерпно. Мислення, з точки зору прагматизму, - це набір інструментів для вирішення якої-небудь задачі. Економно мислити - значить використовувати тільки те, що необхідно і достатньо в даному випадку. Не більше того. Згадайте Шерлока Холмса. Тлумачний людина, каже він, візьме лише інструменти, які знадобляться йому для роботи, але зате їх буде безліч, і все він розкладе в зразковому порядку. Як навчитися мислити економно? Є дуже проста техніка тренування: будь-яка задача, яка перед вами стоїть, подумки розбивається на ланцюжок послідовних, маленьких і простих завдань, до моменту, коли ви виявите, що найменша задача більше не ділиться на ще дрібніші. Тоді кожен елементарний крок (маленьку задачу) слід розглядати як окрему задачу, рішення якої буде умовою для вирішення наступного. Для кожної маленької завдання слід знайти одне, найбільш просте рішення, і далі вирішувати велику задачу як ланцюжок маленьких завдань.
2
Економне мислення використовує мінімум коштів, кожне з яких максимально необхідно, тому економічне мислення майже завжди ефективно. «Ефективно мислити» - означає отримати саме те рішення, яке необхідно в кожному конкретному випадку. Точно сформулювати задачу. Дати відповідь на поставлене запитання. Отримати максимальний художній ефект, використовуючи мінімум засобів. Перевірити, наскільки рішення ефективно, теж досить просто. Вирішивши велику задачу як ланцюжок маленьких, потрібно задати собі питання: рішення який з ланцюжка малих завдань було для вирішення великої задачі ключовим? Тобто, без відповіді на яке малий питання ми б не змогли б отримати загальний результат? Після чого повернутися до початкової постановці питання: дуже часто з'ясовується, що первинне формулювання передбачає вирішення безлічі дрібних «побічних» і необов'язкових завдань, без вирішення яких в принципі можна було б обійтися.
3
Ефективна економність мислення майже завжди несподівана, як правило, саме стислістю шляху до відповіді; воно дивує, спантеличує неочевидністю, парадоксальністю рішення. «Несподіванка» мислення дуже часто проявляється у відмові від стандартних і традиційних рішень на користь нових.