Як вирішити генетичну задачу.

Усі завдання з генетики, як правило, зводяться до кількох основних видах: розрахункові, на з'ясування генотипу і на з'ясування того, яким чином успадковується ознака. Подібні завдання можуть бути схематичними або ілюстрованими. Втім, для успішного вирішення будь-якої задачі, в тому числі і генетичної, необхідно уважно прочитати її умова. Саме ж рішення засноване на виконанні низки певних дій.
Вам знадобиться
  • - зошит;
  • - підручник з генетики;
  • - ручка.
Інструкція
1
Спочатку необхідно визначити тип пропонованої завдання. Для цього доведеться з'ясувати, яка кількість генних пар відповідають за розвиток пропонованих ознак, які ознаки розглядаються. Дізнатися гомо- чи гетерозиготні організми в даному випадку схрещуються між собою, а також чи пов'язане успадкування певної ознаки зі статевими хромосомами.
2
З'ясувати, який з пропонованих до вивчення ознак є рецесивним (слабким), а який - домінантним (сильним). При цьому при вирішенні генетичної завдання потрібно відштовхуватися від передумови, що домінантна ознака в нащадках завжди буде проявлятися фенотипно.
3
Визначити число і тип гамет (статевих клітин). При цьому варто враховувати, що гамети можуть бути тільки гаплоидни. Відповідно, розподіл хромосом під час їх поділу відбувається рівномірно: кожна з гамет буде містити лише по одній хромосомі, взятої з гомологічноюпари. В результаті потомство отримує по «половинному» набору хромосом з боку кожного зі своїх батьків.
4
Зробити у зошиті схематичну запис умови генетичної завдання. При цьому домінантні ознаки для гомозиготного досліджуваного організму позначаються у вигляді комбінації АА, для гетерозиготного - Аа. Невизначений генотип має позначення А_. Рецесивний ознака записується у вигляді комбінації аа.
5
Записати фенотіпи і генотипи схрещується за умовою завдання особин. Потім, орієнтуючись на пункт 3 (визначення типів гамет), записати фенотіпи і генотипи отриманого в результаті схрещування потомства.
6
Проаналізувати отримані результати і записати дане числове співвідношення. Це і буде відповіддю на генетичну задачу .
Корисна порада
У багатьох подібних завданнях генотип пропонованих до схрещування особин не уточнюється. Саме тому так важливо вміти самостійно визначати генотип батьків за фенотипом або генотипу їх потомства.