Як вимірювати масштаб. Як знайти масштаб карти.

Для правильного визначення розташування об'єктів на карті і обчислення відстаней необхідно знати її масштаб . Зазвичай на кожній карті дан лінійний або чисельний масштаб , залишається тільки його прочитати. А от як бути, якщо з тієї чи іншої причини масштаб відсутній? Для його визначення є кілька способів.
Вам знадобиться
  • Топографічна карта, лінійка
Інструкція
1
Уважно розгляньте карту і знайдіть кілометрову сітку, яка повинна бути на ній проставлена. Сторони квадратів сітки відповідають певній кількості кілометрів, дізнатися це кількість ви можете по підписам на виходах лінії стеки біля краю рамки карти. Приміром, відстань між двома сусідніми лініями сітки дорівнює 1 км. Виміряйте цю відстань лінійкою. Припустимо, ви отримали 2 см. Таким чином, масштаб карти: в 1 см 500 м або 1: 50000.
2
Другий спосіб визначення масштаб а - по номенклатурі карти. Уважно розгляньте реквізити карти. Номенклатура являє собою буквено-числове назва аркуша карти. Будь масштаб ний ряд має своє конкретне позначення, за яким фахівець легко визначить масштаб карти. Наприклад, номенклатурне позначення М-35 позначає масштаб 1: 1000000; М-35-XI позначає масштаб 1: 200000; М-35-18-А-6-1 - масштаб 1: 10000 і т.д. Зрозуміло, для визначення масштаб а таким способом необхідно мати уявлення про номенклатурних позначеннях і певний досвід поводження з топографічними картами.
3
Третій спосіб визначення масштаб а карти - по відомим відстаням. Знайдіть на карті зображення кілометрових стовпів на шосейних дорогах. Виміряйте по карті відстань від одного стовпа до іншого. Ви відразу дізнаєтеся масштаб карти (число сантиметрів карти відповідатиме одному кілометру місцевості).
4
На картах масштаб а 1: 200000 на дорогах позначені відстані між населеними пунктами в кілометрах. В такому випадку виміряйте по карті за допомогою лінійки відстань в сантиметрах від одного населеного пункту до іншого, а підписану кількість кілометрів розділіть на відстань, виражене в сантиметрах. Таким чином, ви отримали величину масштаб а карти, тобто число кілометрів в одному сантиметрі.
5
Якщо ви знаходитесь на місцевості, яка зображена на карті, визначте її масштаб з вимірювання відстаней. Для цього виміряйте відстань між нанесеними на карту об'єктами.
6
Використовуйте також знання довжини дуги меридіана. Одна хвилина по меридіану дорівнює приблизно 2 км, а більш точно - 1,85 км. На бічній стороні рамки карти дано підписи градусів і хвилин, кожна хвилина виділена шашечками. Якщо, припустимо, довжина однієї хвилини дорівнює 3,7 см, то масштаб карти буде 1: 50000 (один сантиметр на карті дорівнює 0,5 км на місцевості).