Як визначити абсолютну висоту гір і рівнин на карті.

Нерівність земної поверхні називають рельєфом. При зображенні місцевості на мапі виникає необхідність зображення рельєфу, для чого потрібно знати абсолютну і відносну висоту об'єктів. Абсолютна висота - це висота об'єкта над рівнем моря. Для відображення абсолютної висоти гір і рівнин на мапі використовують різні графічні прийоми.
Інструкція
1
На географічній мапі рельєф зображують за допомогою особливих ліній ( гір ізонталей), які з'єднують точки місцевості з однаково абсолютно заввишки. Для створення уявлення про форми рельєфу місцевості знадобиться кілька гір ізонталей. Зверніть увагу на карту - гір ізонталі проведені через певні проміжки висоти, залежно від масштабу карти. Вершину позначають точкою і підписують її абсолютну висоту. Чим ближче гір ізонталі розташовуються один від одного, тим крутіше схил, і навпаки. Розгляньте гір ізонталі, ви побачите поруч з ними короткі лінії (бергштрихи), що вказують напрямок схилу.
2
Вивчіть ще один спосіб зображення рельєфу. Це так звана послойная забарвлення. Традиційно для неї використовується жовто-коричнева і зелена гама. Чим вище знаходиться місцевість, тим темніший колір. Вдало виконана пошарова забарвлення створює ефект опуклості рельєфу на мапі , не ускладнюючи сприйняття її змісту.
3
Отже, щоб визначити абсолютну висоту об'єкта, розташованого на земній поверхні, порівняйте колір цього фрагмента карти з наведеної на полях карти шкалою висот і глибин. Рівнина висотою до 200 м над рівнем моря являє собою низовину і позначається яскраво-зеленим кольором. Рівнини висотою 500-1000 м (плоско гір тє) мають світло-коричневий колір. Ті ж ділянки суші, які розташовані нижче рівня моря, позначаються на мапі темно-зеленим кольором, а висота їх зазначається зі знаком мінус.
4
Для визначення висоти гір вих масивів порівняйте їх коричнево-червоне забарвлення зі шкалою висот. Чим вище гір и, тим темніше і насиченішим відтінок. Гори заввишки до 1000 м мають світло-коричневий колір на мапі . Середні гір и (висотою 1000-2000 м) виглядають на мапі більш яскравими. Більш значні височини земної поверхні пофарбовані яскраво-червоним кольором.
5
Огляньте на мапі гір ний масив і виділіть відмічені на ньому чорні крапки. Так позначаються найвищі вершини масиву, поруч підписується назву і абсолютна висота з точністю до метра.
Збираючись у гори , візьміть з собою альтиметр (висотометр), який дозволить вам бути завжди поінформованим про висоту вашого знаходження. Це важливо знати не тільки для орієнтації, але для контролю за своїм фізичним станом.
Вам знадобиться
  • - механічний або електронний висотометр.
Інструкція
1
Використовуйте альтиметр для визначення висоти навколишніх гір. Механічний прилад заснований на простому принципі залежності атмосферного тиску від висоти над рівнем моря. Тиск падає зі збільшенням висоти, пружина в приладі розкручується і стрілка показує висоту з точністю до 1 м залежно від кількості поділів на циферблаті. Зараз з'явилися електронні альтиметри.
2
Проведіть вимірювання висоти за допомогою механічного приладу. Встановіть стрілку на відмітку 0 до початку сходження, прилад покаже вам висоту в метрах, на яку ви піднялися. Врахуйте, що погодні умови дуже впливають на показання приладу. Якщо протягом для різко змінюється атмосферний тиск, потрібно проводити перенастроювання.
3
Використовуйте електронні висотометр, які нерідко вбудовуються в години і дуже зручні в похідних умовах. У спеціальних приладах для визначення висоти вказується не тільки висота над рівнем моря, але і температура повітря, і час. Для користування необхідно встановити початкову точку вимірювання, як і в механічному приладі, і зафіксувати точку на висоті (такі прилади також засновані на принципі зв'язку атмосферного тиску з висотою над рівнем моря).
4
Користуватися системами визначення абсолютної, а не щодо висоти (як в приладах, згаданих вище), на жаль, не представляється можливим, поки вони не випускаються для широкого користування. Це прилади, що використовують відображення радіохвиль, гамма-випромінювання, а також GPS-приймачі. Радіотехнічний висотометр вимірює час відбиття надісланій хвилі від поверхні землі або води і обчислює відстань. GPS приймач визначає точку в просторі, за допомогою сигналів, які отримує від супутників Землі. Він точніше визначає висоту, оскільки ці сигнали залежать від погодних умов і від вимірювання відстані до земної поверхні.