Як виміряти тиск на щиколотці.

Вимірювання артеріального тиску на щиколотці застосовується для оцінки прохідності артерій нижніх кінцівок. У нормі таке тиск трохи вище, ніж виміряне на плечі. При звуженні центральних артерій ніг тиск на щиколотці нижче, ніж на плечі на 30-50%. Вимірювання проводиться тільки осцилометричним (електронним) тонометром або спеціальним ультразвуковим апаратом.
Вам знадобиться
  • Цифровий тонометр з манжетою шириною 7-7,5 см
Інструкція
1
Дослідження проводиться в положенні лежачи. Ноги випрямлені, розташовані на одному рівні з серцем. Не можна тримати ноги або руки на вазі. Пацієнт повинен бути розслаблений, необхідно 5-10 хвилин для його адаптації в умовах вимірювання. За 1,5-2 години до вимірювання тиску не можна приймати їжу, палити, вживати алкоголь, тонізуючі напої, лікарські препарати, що відносяться до симпатоміметиків (у т.ч. очні краплі). Фізичне навантаження перед дослідженням бажано виключити. Якщо це неможливо, після навантаження повинно пройти не менше 30 хвилин. Дихання має бути спокійним, занадто глибоке дихання спотворить результати.
2
Одягніть манжету електронного тонометра на кісточку на 2-3-см вище тильній поверхні стопи. Зафіксуйте манжету так, щоб між нею і шкірою ноги вільно проходив палець. Повітряні трубки повинні перебувати над артерією, прохідність якої перевіряється.
3
Намацайте пульс донизу і ззаду від кісточки, розташованої на внутрішній стороні щиколотки. Тут знаходиться задня великогомілкова артерія.
4
Після включення апарату нагнітають повітря в пневмоманжета (якщо це не робиться автоматично) до тих пір, поки пульс у зазначеній точці не перестане промацуватися плюс ще 20 мм рт ст. Занадто сильне стиснення може викликати больові відчуття в стопі.
5
Випускайте повітря зі швидкістю приблизно 2 мм рт ст в секунду. На екрані тонометра з'являться результати. Перша цифра - систолічний тиск, друга - діастолічний. Виконуючи вимір автоматичним або напівавтоматичним тонометром можна орієнтуватися на звукові сигнали і підказки на екрані монітора.
6
Вимірювання проводяться 2-3-рази. Як результат зараховується середнє арифметичне показників усіх вимірів.
7
Повторіть вимірювання на другій нозі.
Зверніть увагу
Якщо для вимірювання використовується манжета шириною 10-12 см, результат буде завищений.
Корисна порада
Не використовуйте зап'ястний тонометр - вони недостатньо точні.