Як визначити мідь.

Мідь і медьсодержащие сплави відомі з глибокої давнини. Мідь легко видобувати, у неї порівняно низька температура плавлення, тому і стала вона чи не першим металом, з якого люди навчилися робити зброю, начиння і прикраси. Мідь досить часто зустрічається в природі як у вигляді різних сполук, так і у вигляді самородків. Якщо вам попався злиток і ви хочете визначити, чи містить він мідь, проведіть якісну реакцію.
Вам знадобиться
  • Хімічна посуд
  • Концентрована азотна кислота
  • Витяжна шафа
  • Спиртівка або газовий пальник
  • Напильник або шабер
  • Розчин аміаку (нашатирний спирт)
  • Пипетка
Інструкція
1
настругати шматочок металу на стружку. Якщо ви хочете проаналізувати поволоку, її необхідно нарізати невеликими шматочками.
2
Налийте в пробірку концентрованої азотної кислоти. Обережно опустіть туди ж стружку або шматки дроту. Реакція починається практично відразу, і вимагає вона великої акуратності і обережності. Добре, якщо є можливість провести цю операцію в витяжній шафі, оскільки виділяються отруйні оксиди азоту, здатні викликати зупинку серця. Їх дуже легко побачити, оскільки мають вони бурий колір - виходить так званий «лисячий хвіст».
3
випарити розчин на пальнику. Це також дуже бажано робити у витяжному шафі. В цей момент видаляються не тільки безпечний водяна пара, а й пари кислоти, і що залишилися окисли азоту. Повністю випарювати розчин не потрібно.
4
В цей же розчин налийте декілька крапель аміаку. Робити це необхідно за допомогою піпетки. Якщо в азотній кислоті ви розчиняли мідний дріт або тирсу, розчин забарвиться в яскраво-синій колір.
Зверніть увагу
Азотна кислота дуже агресивна, тому при роботі з нею необхідно дотримуватися обережності. Бажано працювати в рукавичках і захисних очках.Ні в якому разі не вдихайте бурий газ. Взагалі при роботі з хімічними сполуками вдихати пари не рекомендується.
Корисна порада
Нашатирний спирт можна купити в аптеці, а концентрована азотна кислота продається в спеціалізованих магазинах хімреактівов.Для прискорення першої реакції азотну кислоту можна підігріти. Це також необхідно робити у витяжному шафі.