Як побудувати профіль рельєфу місцевості.

Профіль рельєфу місцевості потрібен найчастіше геодезистам, які, ґрунтуючись на проекті і макеті, виробляють свої розрахунки. Профіль місцевості - це рельєф місцевості як би розрізаний вертикально. Правильно вибудувати профіль - завдання для фахівців, але цілком реально вирішити її самостійно, користуючись деякими методами і відомими властивостями тел ландшафту.
Вам знадобиться
  • - креслення місцевості;
  • - олівці.
Інструкція
1
Для того щоб побудувати профіль будь-якого напрямку, на топографічному плані або карті потрібно прокреслити пряму, де відзначити і визначити по горизонталі її перетин з перегинами скатів і з вершинами висот. Точки, які вийшли, потрібно перенести на кресленні на лінію підстави профілю і відновити в них перпендикуляри до основи. За перпендикулярам потрібно відкласти відносну висоту точки або точок над тими з них, які мають найменшу абсолютну висоту. Точки, які вийшли потрібно з'єднати плавною кривою. Ця крива лінія і покаже профіль рельєфу за обраним напрямом. Аналогічно можна зробити на кресленні профіль за даними нівелювання.
2
Викреслити рельєф місцевості допомагають горизонтальні лінії на карті або плані, які з'єднують точки з абсолютною висотою і точки поверхні землі. Горизонталь буває основна, додаткова та допоміжна. Основна горизонталь, це ті лінії, які відстають одна від одної на певну для обраної карти або плану висоту перерізу рельєфу.
3
Горизонталь, яку проводять через? основного перетину, носить назву додаткової. Допоміжна горизонталь довільного перетину викреслюється на висоті потрібної для гарного відображення конкретних форм рельєфу. Основну горизонталь викреслюють замкнутою, суцільною лінією. Колір беруть при цьому коричневий. Пунктиром зображують додаткові горизонталі. Але якщо на карті є умовні знаки: річки, вулиці, дороги, просіки, які зображаються у вигляді ліній, то горизонталі їх не повинні перетинати.
4
Щоб карту було зручно читати і легко визначити висоту рельєфу, ті горизонталі, які діляться на п'ять (1/10, 1/5 і т.п.), потрібно викреслити потовщеною лінією - 0.25 мм, коли звичайні горизонталі креслять 1/10 мм завтовшки. Для зручності читання карти або плану, на горизонталі можна нанести бергшріхі, які показують, в який бік прямує скат, а також мають підпис висоти горизонталі.
5
Висоту зазвичай підписують в тих місцях де є розрив горизонталі, і розташовують їх так, щоб зручно було читати, крім того верх цифр повинен бути звернений у бік підйому ската. Бергштрихи креслять товщиною 1/10 мм і довжиною 1 мм. При кресленні рельєфу місцевості потрібно дотримуватися не тільки встановлені умовні знаки, а й правильно вибирати колір.