Як виховати в дитині відповідальність.

Відповідальність - складне якість, що включає в себе такі поняття як совість, чесність, готовність відповісти перед собою і суспільством за наслідки своїх вчинків. У віці 3 - 4 років дитина вже усвідомлює себе як особистість і, отже, прийшов час виховання відповідальності.
Інструкція
1
Заохочуйте прояв ініціативи. Маленькі діти дуже цікаві, їх захоплює навіть та робота, яка для вас є повсякденною рутиною. Під час прибирання квартири довірте своїй дитині витерти пил з полиці, підмести килимок, полити квіти. Не шкодуйте витраченого часу, будьте терплячі і тоді прибирання перетвориться для малюка в очікувану гру. Він буде охоче допомагати вам. А ви не забувайте хвалити його, підкреслюючи, що тільки завдяки його допомозі в домі так чисто і затишно. І тепер у вас більше вільного часу для прогулянок з дитиною в сквері або читання казок.
2
Намагайтеся виховувати в дитині відчуття поваги не тільки до близьких, але і до сторонніх йому людям. Поясніть, наскільки некрасиво виглядає з боку прояв неповаги. Дитина повинна розуміти, чому не можна шуміти, коли хтось спить, або скаржиться на головний біль. Чому обов'язково говорити спасибі бабусі за приготований сніданок. Чому потрібно вітатися з сусідами.
3
Навчіть дитину цінувати речі. Взаємини зламаною іграшки не поспішайте купувати нову. Скажіть: «Любий, у нас немає грошей на купівлю іншої іграшки. Постарайся бути акуратніше зі своїми речами ». Поступово дитина зрозуміє, наскільки важливо дбайливе ставлення до своїх речей, насамперед для нього.
4
Важливим якістю є вміння тримати слово. Виховувати його треба, насамперед на власному прикладі. Ніколи не обіцяйте дитині неможливого. Пам'ятайте, що ви є прикладом для наслідування. І якщо ви пообіцяли йому провести разом вихідний, сходити в басейн, купити морозиво, постарайтеся стримати слово. Інакше, надалі, ви можете зіткнутися з небажанням виконувати обіцяне вже з боку свого дорослого дитини.
5
Врахуйте, що при вихованні такої якості, як відповідальність, дитина не повинна стикатися з протиріччями. Одна невелика поступка здатна зіпсувати місяці копіткої праці. Проявляйте наполегливість, але без грубості. Хваліть дитину, але без надмірності. Повірте, ваш труд принесе вам почуття гордості за вашого відповідального дитини.
Виховуючи в дитині відповідальність або інші важливі якості, будьте готові до щоденного і безперервного процесу. Вам самим в першу чергу необхідно знайти витримку, звичку аналізувати будь-які ситуації і розмовляти з дитиною так, щоб не упускати ні своє, ні його гідність. Також потрібно вміло поєднувати контроль і надання свободи.
Інструкція
1
Спочатку обдумайте ситуацію. Вам необхідно знати, що можна вимагати від дитини , який рівень відповідальності відповідає її віку. Усвідомте, що інструментом виховання є ваша особистість, ваш приклад і умови, які ви створюєте будинку. В основі відповідальності лежить моральне виховання, тому вчіть дитину загальнолюдським цінностям, тому, що соціально прийнятно, що - ні, що є добро, що зло.
2
Встановіть ясні і незмінні правила в сім'ї, якщо ваша дитина знаходиться в ранньому віці. Це дозволить йому почувати межі світу, вашу надійність і закладе поняття про небезпеку і безпеки, що є основою відповідального ставлення до свого життя, здоров'ю. Забезпечте гнучкість сімейних правил і традицій, якщо дитина вже підліток. З дорослішанням кордону повинні розширюватися.
3
Закріплюйте за дитиною посильні обов'язки. Психолог-консультант журналу «Мама і малюк» Юлія Васількіна використовує поняття «зони відповідальності». У кожному віці вони різняться: це можуть бути і іграшки, і ліжко, і свій зовнішній вигляд, і вихованці, і домашні обов'язки різного рівня. Вік 5-7 років - ідеальний для закладання основ відповідальної поведінки, в цей час розширюються моторні та інтелектуальні можливості дитини, сфера його діяльності.
4
Давайте дитині можливість відчути наслідки невиконання своїх обов'язків, нехай і негативні. Це підвищує дитячу усвідомленість. Показуйте, що на ньому лежить особиста відповідальність як за кожен вчинок, так і за бездіяльність. Розмовляючи з дітьми, намагайтеся разом спрогнозувати наслідки того чи іншого вибору, розвивайте вміння аналізувати, передбачати результат ситуацій.
5
Стимулюйте самостійність в питаннях особистих інтересів дитини: захоплень, ігор, особистих речей, іграшок. Заохочуйте ініціативу, особливо якщо вона говорить про те, що дитина подумав, перш ніж зробити вчинок, нехай вам не сподобалося рішення або воно не було оптимальним. Обговоріть і проаналізуйте це, але не докоряйте, не ображайте. Вчіться довіряти і спілкуватися з дитиною на рівних - це важливий момент у вихованні почуття відповідальності.