Як подолати страх на іспитах. Як не боятися на іспиті.

Контрольні в школі, сесії в інституті, співбесіди при прийомі на роботу, та мало ще існує перевірок на міцність, на придатність в тому чи іншому соціальному статусі? Боячись не виправдати очікувань, що не відповідати своєму положенню, втратити певні перспективи, наш організм реагує по-різному, але завжди зі збитком для себе. І поки вчені сперечаються, шкідливі іспити або корисні, ми змушені долати ці емоційні перешкоди протягом усього життя.
Інструкція
1
Коли мова заходить про так званий екзаменаційному стресі, частіше за все мається на увазі боязнь іспитів в інституті. Більшість студентів під час сесії схильні одним або кількома ознаками страху перед іспитами - у них тремтять руки, порушується сон, частішає серцебиття. Буває і навпаки - в організмі сповільнюються всі процеси (в ногах з'являється слабкість, серце завмирає і т.д.)
2
Найчастіше рівень знань не грає ніякої ролі. Навіть найрозумніший і підготовлений студент підчас переживає більше своїх менш успішних товаришів. Відмінник боїться отримати оцінку нижче п'ятірки. Ті ж, хто згоден на будь прохідний бал, як правило, хвилюються менше.
3
У студентському середовищі існує маса способів позбавлення від страху перед іспитами - починаючи від валер'янки і закінчуючи виконанням різних обрядів. Однак, на думку доктора біологічних наук, автора книги «Екзаменаційний стрес» Юрія Щербатих кращим засобом від хвилювання на іспитах служить розслаблення укупі з медитацією і самонавіюванням.
4
Щоб розслабитися, сядьте в зручне крісло. Повільно вдихайте і видихайте, уявляючи, як холодне повітря входить в ніс, рухається за всіма дихальним шляхам, а потім теплий виходить назовні. Така дихальна гімнастика зустрічається у всіх східних практиках. Коли ви досить розслабилися, додайте до вдиху і видиху аутотренінг - повторюйте про себе фрази «Я спокійний», «Я розслабляюся», «Моє серце б'ється рівно і спокійно» і т.п.
5
Після розслаблюючій гімнастики сформулюйте свою мету. Наприклад - «Я добре підготувався і легко складу іспит!». При цьому уникайте частинок «не», всі формулювання повинні бути стверджувальними. А ще краще говорити так, як ніби ваше бажання вже здійснилося, наприклад, «Я з легкістю здав іспит!». Промовляти такі установки краще вголос з посмішкою на обличчі. Відчуйте, як ви збадьорилися після розслаблення. Тепер ви готові до дії.
6
Постарайтеся передбачити, як буде проходити іспит. Закрийте очі, уявіть ранок екзаменаційного дня і постарайтеся детально простежити ваш шлях - збори, у що ви будете одягнені, поїздку в інститут, зустріч з друзями, сам іспит, який квиток вам попадеться, гарне ставлення до вас викладача. Не треба уявляти поганий сценарій - все має бути на вашу користь.
7
Ще один спосіб зняти напругу - уявити, що в даний момент іспит вже залишився позаду. Закрийте очі і уявіть, що іспит був минулого тижня. Спробуйте згадати, як все чудово пройшло. Відчуйте стан полегшення, як ви будете радіти, навіть якщо оцінка не буде найвищою.
8
Чи не заганяйте себе при підготовці до іспитів - вчасно харчуйтеся і добре висипайтеся. Знайдіть час для відпочинку, прогулянок на свіжому повітрі. Обговорюйте іспит з викладачем і однокурсниками - обговорені проблема перестає бути такою вже складною. Не зациклюйтеся на оцінці - мир не обвалиться, якщо ви не отримаєте найвищий бал. Минулий іспит забудьте, немов його й не було. Ні пуху, ні пера вам!