Як побороти хвилювання перед виступом. Як швидко заспокоїтися.

Хвилювання перед виступом - це нормальна реакція організму. При цьому воно сприяє посиленій роботі мозку. А як тільки воно пройде, ви відчуєте моральний і фізичний підйом, і впораєтеся із завданням самим найкращим способом. Немає таких людей, які абсолютно не хвилює. Навіть знаменитості визнають, що відчувають хвилювання перед виходом на сцену. Головне полягає в тому, як ви зможете впоратися з хвилюванням. А допомогти вам зможуть наступні рекомендації.
Інструкція
1
Усвідомте, в чому причини вашого страху. Їх може бути багато. Спробуйте виконати наступну вправу: згадайте своє попереднє виступ, зосередьтеся на звуках, деталях, відчуйте зміни у вашому організмі. Подумайте з ким і чим пов'язано ваше хвилювання: з самим собою або зі слухачами. Далі роботу побудуйте по тих напрямках, які викликали у вас проблеми.
2
Насамперед, зосередьтеся на тому, що за допущені помилки вас не звільнять з роботи і не посадять в тюрму, якщо припустити, що це - найстрашніше.
3
Складіть план виступу, логічно побудованого і ретельно продуманого. При його складанні, а це - основа вашого виступу, необхідно проаналізувати літературні джерела, вибрати з них три-чотири і вивчіть їх уважно. Під час читання необхідно зробити виписки із зазначенням страніц.Найдіте в літературі загальні положення і те, що їх відрізняє, відзначте це в плані. Добре, якщо це буде розгорнутий план.
4
Уявіть собі одного із слухачів, поставте на його місце себе і подумайте, що він чекає від вашої лекції, чого потребує і чим зацікавиться. Проаналізуйте свій план з його позиції: що буде незрозумілим, нецікавим, а чого може не хватіть.Предусмотріте потреби ваших слухачів, це допоможе налагодити продуктивну взаємодію.
5
Краще, якщо текст виступу буде складатися з логічних блок-схем. Основні думки виділіть кольором, оформите на пронумерованих картках невеликого розміру.
6
Не варто буквально розуміти висловлювання «читати лекцію». Під час виступу необхідно встановити зоровий контакт. Це допоможе утримати увагу слухачів, стежити за реакцією на ваші слова. Тоді ви будете мати можливість на чомусь зупинитися детально і отримати зворотній зв'язок.
7
Перед виступом спробуйте зайнятися візуалізацією. Уявіть собі в деталях ваше ідеальне виступ: як будете виглядати, що говорити, як себе будуть вести слухачі. Сценарій має бути збудований в позитивному ключі. Постарайтеся відчути радість і задоволення від прекрасно зроблену роботу.
8
Подумайте, що може викликати питання і особливий інтерес у аудиторії. Якщо використовується якась термінологія, приготуйте словничок і постарайтеся перевести складні поняття на більш просту мову. Один мудрий чоловік сказав, що «талант справжнього професіонала полягає в тому, що він може розповісти про складне просто».
9
Продумайте, як можна інтонаційно прикрасити вашу мову. Використовуйте свої сильні сторони: ерудованість, почуття гумору, начитаність. Манеру виступу виберіть комфортну для аудиторії. Тон «всезнайки» може дратувати слухачів. По ходу виступу можна ставити запитання, які будуть активувати увагу слухаючих, якщо раптом вас перестануть слухати: «Ви згодні зі мною?», «Ви додати щось хочете?». Дуже ефективний прийом використання цікавих прикладів, жартів.
10
Подбайте про свій зовнішній вигляд. Скуйовджена лектор з колами під очима після безсонної ночі, в м'ятою одязі викличе лише жалість. Одяг має бути комфортною, акуратною, краще в класичному стилі. Макіяж у жінки бажано має бути природний, м'який. При виборі прикрас враховуйте рівень доходів вашої аудиторії і соціальний статус.
11
Якщо перед виступом ви все ж відчули хвилювання, погуляйте 5 хвилин, пройдіться швидкими кроками.
12
Під час виступу постійте, випрямивши руки з боків, відчуйте, як напруга «витікає» в підлогу, поворушивши при цьому кистями.
13
Добре перевірений прийом - глибоке дихання. Подихавши кілька хвилин, ви відчуєте, як ваш організм «провітритися» і розслабився.
14
Уміння логічно, красиво будувати виступи приходить з досвідом. Використовуйте будь-яку можливість участі в різних заходах. А ваша підготовка, доброзичливість і природність будуть запорукою ваших успішних виступів.
Рано чи пізно багатьом з нас випадає бути почутим на публічному виступі. Починаючи з розповіді в дитячому саду про відірвану Мишкову лапу або з іспитів в школі, закінчуючи презентаціями ділових проектів або просто тостом в колі сім'ї. А що робити, якщо перед виступом підкошуються ноги?
Інструкція
1
Сприймайте найближчим нехай навіть несподіване виступ не як тягар, а як подарунок долі. Готуйтеся до нього так, як ніби чекаєте один з найприємніших моментів у житті. Тренуйтеся у дзеркала, запишіть власний голос на диктофон. Після кожного прослуховування ваш голос буде ставати все впевненіше, а ви набудете навик красномовства.
2
Страх змушує мимрити навіть самого впевненого в собі оратора, якщо він вчасно не приборкає цю вирвалася з-під контролю емоцію. Перед тим, як виголосити промову, скористайтеся дихальної практикою. Зробіть три повільних глибоких вдиху повними легенями, затримайте повітря на декілька секунд і видихніть. Ви відчуєте спокій, бо серце вже не буде вистрибувати з грудей, а мозок наповниться киснем.
3
Люди бояться не самого виступу, а засудження слухачів. Щоб зацікавити їх, дивіться їм в очі. Не кожному, а поділіть аудиторію на три частини, приділяючи однакову увагу кожній з них. Коли ви побачите, що вас слухають, ви відчуєте впевненість у власних силах.
4
Не думайте про те, щоб сподобатися всім. Робіть акцент на власній компетентності та винахідливості. Умійте нівелювати провокаційні питання і давати на них гідні відповіді. Для цього подумайте наперед, про що у вас можуть запитати під час або після вашого виступу і яку відповідь ви вважаєте найбільш доречним.
5
Щоб не потрапити в халепу, готуйтеся до виступу заздалегідь. Це, мабуть, найбільш дієвий спосіб з усіх запропонованих вище. Якщо ви розбираєтеся в матеріалі, вмієте пояснювати його «своїми словами», то вийдіть до аудиторії з впевненою посмішкою, розправити плечі і виступите на найвищому рівні.
Корисна порада
Приділіть увагу зовнішньому вигляду. Постарайтеся виглядати бездоганно, одяг на вас повинна бути зручною, не утрудняти руху. Адже навіть високі підбори або занадто тісні черевики можуть стати джерелом додаткового хвилювання перед публікою.