Як визначати іони.

Попереду лабораторна робота, а потрібні навички та вміння з розпізнавання хімічних речовин не напрацьовані. А може в хімічній лабораторії випадково відклеїлися етикетки з назвами сполук. Уміння правильно визначати хімічні речовини в силу своєї специфічності може вже не знадобитися після закінчення навчальних закладів. Але зате ці знання можуть знадобитися власній дитині, який прийде за допомогою. Що тоді йому відповісти?
Вам знадобиться
  • Штатив з пробірками, реагенти для визначення речовин, спиртівка, зволікання з петелькою, індикатори
Інструкція
1
Хімічні речовини складаються з позитивно і негативно заряджених іонів, утворюючи в цілому електронейтральність з'єднання. Щоб визначити склад речовини необхідно керуватися якісними реакціями на різні іони . І не обов'язково їх вчити напам'ять, а достатньо знати, що існують такі реагенти, за допомогою яких можна визначити практично будь-яка хімічна сполука.
2
Кислоти. Усі кислоти об'єднує те, що до їх складу входить іон водню. Саме його присутність обумовлює кислі властивості. Якісною реакцією на цю групу речовин можна вважати індикатори, тобто в кислому середовищі лакмус стає червоним, а метиловий оранжевий - рожевим.
3
Підстави. Речовини цієї групи також можна визначити за допомогою індикатора. Характерну реакцію дає фенолфталеин, який у лужному середовищі стає малиновим. Це відбувається за рахунок присутності гідроксид-іонів.
4
Метали. Щоб визначити іони металів, для цього потрібно скористатися спиртівкою або пальником. Візьміть мідну зволікання, на одному кінці зробіть петельку 6-10 мм в діаметрі і внесіть у полум'я. Практично відразу побачите, що воно набуло забарвлення красивого зеленого кольору. Це відбувається як раз за рахунок іонів міді. Той же самий результат буде спостерігатися, якщо зволікання спочатку вмочити в солі міді (хлорид міді, нітрат міді, сульфат міді), а потім внести в полум'я.
5
Щоб визначити наявність іонів лужних металів (натрію і калію) і лужноземельних (кальцію і барію) потрібно також внести відповідні розчини солей в полум'я спиртівки. Іони натрію забарвлять полум'я в яскраво-жовтий колір, іони кальцію - в цегляно-червоний. Іони барію, що входять до складу речовин дадуть жовто-зелене забарвлення, а іони калію - фіолетове.
6
Для визначення іонів кислотних залишків існує цілий ряд якісних реакцій. Сульфат-іон можна визначити, вибравши в якості реагенту іон хлору, що в результаті дасть білий осад. Щоб дізнатися, що в пробірці знаходиться карбонат-іон, візьміть будь-яку розведену кислоту і в підсумку побачите закипання. Додатково пропустіть утворився вуглекислий газ через вапняну воду, спостерігаючи при цьому помутніння.
7
Щоб визначити ортофосфат-іон, досить долити в пробірку з ним нітрат срібла, в результаті реакції буде спостерігатися випадання жовтого осаду. Для розпізнавання солей амонію потрібно провести реакцію з розчинними лугами. Візуального спостереження не буде, але зате з'явиться неприємний запах сечовини за рахунок утворився аміаку.
8
Для розпізнавання галоген-іонів (хлору, брому, йоду) реагентом для всіх трьох є нітрат срібла і у всіх випадках станеться випадання осаду. В результаті іон хлору з нітратом срібла дасть білий осад (хлориду срібла), іон брому - біло-жовтий осад (бромида срібла), а іон йоду - осад жовтого кольору (утворюється йодид срібла).
Зверніть увагу
При виконанні навіть найпростіших дослідів обов'язково дотримуйтесь правил техніки безпеки
Корисна порада
Є досить багато реакцій, в яких реагентом виступає нітрат срібла. Якщо ця речовина потрапить на поверхню столу або одяг, то видалити плями не вдасться.