Як провести семінар в школі. теоретичний семінар в школі.

В школах одним з обов'язків адміністрації і педагогів є проведення семінарів . Семінари можуть бути організовані вчителем для учнів, учителем для батьків, адміністрацією конкретної школи або відділу освіти для вчителів. Також підготовкою і проведенням семінарів займається шкільна психологічна служба.
Вам знадобиться
  • Методична література з питань семінару, буклети для учасників, необхідні в ході семінару підручні засоби
Інструкція
1
Розглянемо дану задачу на прикладі плану-конспекту семінару-практикуму для батьків майбутніх першокласників.
2
Мета будь-якого семінару - представити під різними кутами прикладні аспекти тієї чи іншої проблемної ситуації і в ході дискусій і вправ спробувати підвести під проблемою риску. Метою запропонованого як приклад семінару є розширення уявлень батьків старших дошкільнят про психологічну і фізіологічної готовності їхніх дітей до шкільного навчання.
3
Для досягнення поставленої мети організаторам (педагогам, педагогу-психологу) необхідно протягом семінару: - Розповісти про основні критерії готовності дитини до школі і, якщо необхідно, проконсультувати батьків по виниклих у них питань .- Включити батьків в активне обговорення і взаємодія шляхом застосування різних методичних засобів (відео, статті з газет, приклади з життя знайомих і так далі) .- Уявити і показати елементи розвиваючих програм з підготовки до школі, можна навіть обіграти з дорослими конкретні вправи. Використання будинки батьками отриманих знань і навичок допоможе не тільки в підготовці дитини до першого класу, а й знизить його тривожність в ході адаптації вже під час навчання. - Вирішити організаційні питання, пов'язані з оформленням дитини в школу і підготовкою для цього необхідних документів і канцелярських прінадлежностей.- Сприяти розкриттю потенціалу всіх учасників групи.- Використовувати різні види групової роботи.
4
Тривалість такого семінару складе 45-90 хвилин, що, звичайно ж, визначається заздалегідь. Однак можуть бути семінари, які розтягуються на кілька днів і являють собою пов'язані між собою короткострокові ділові зустрічі. В цьому випадку рекомендуємо вам підготувати для учасників семінару програми з описом основних питань і зазначенням часу їх обговорення.
5
Запропонуйте наприкінці семінару всім учасникам анкети для забезпечення зворотного зв'язку та рефлексії. Питання можуть бути наступного роду: - Що, на ваш погляд, було найбільш цікавим? - Що виявилося найбільш складним в ході проведення семінару? - Ваші зауваження та пропозиції? Відповіді на ці питання допоможуть вам надалі при організації аналогічних зустрічей.
6
Для наочності можете підготувати тематичні стенди.
Зверніть увагу
Пам'ятайте, що реалізовані в ході семінару завдання повинні відповідати його цілям.
Корисна порада
Якщо дозволяють можливості, організуйте кава-паузи для учасників семінару.
В сучасній освіті змінюються стандарти, програми навчання, та й самі діти від року до року стають іншими. Тому навіть для досвідчених вчителів корисно буває відвідувати семінари з метою отримання нових знань, тренування навички роботи з різними категоріями дітей.
Вам знадобиться
  • - лекційний матеріал по темі вчителя;
  • - DVD-диск з фрагментами фільму по темі.
Інструкція
1
Перед проведенням семінару необхідно познайомитися з учителями особисто або за допомогою організатора групи. Це дає можливість більш адресно давати знання з теми. Знайомство з аудиторією може статися і на самому початку семінару. При цьому, знайомство повинно бути двостороннім. Необхідно представитися і повідомити слухачам область свого інтересу, в якій ви можете давати поглиблені знання. Це налаштовує аудиторію на підготовку питань і довірлива розмова.
2
Для актуалізації теми демонструється фрагмент документального чи художнього фільму, де не дані однозначні відповіді на питання, які цікаві і слухачам семінару. Наприклад, фахівець з екрану висловлює свою думку або вступає в дискусію зі своїм опонентом. Далі до цієї дискусії можуть приєднатися і присутні на семінарі вчителі. Дискусія може бути не закінчена і, для того щоб прийти до правильного висновку, ведучий семінару може почати викладати теоретичну частину свого лекційного матеріалу, тобто надати знання, які на цьому етапі стають актуальними для всіх.
3
На основі отриманої інформації робиться висновок. Колектив вчителів знаходить узгоджену позицію з проблемного питання з опорою на нове знання. Закріплення цього знання проводиться у формі ділової гри, де вчителями пропонуються для вирішення реальні проблеми. Особливо, якщо ці ситуації що раніше не досліджувалися в колективі або по ним так і не було прийнято конкретного рішення.
4
Для проведення ділової гри «Психолого-педагогічна консультація», всі члени групи повинні знайти собі місце за певним столом, на якому вже стоїть табличка з тією роллю, яку педагоги виконуватимуть: лікарі, досвідчені батьки, психологи, адміністрація школи , вчителя початкових класів. За правилами гри, учасники можуть відповідати на поставлене запитання тільки з позиції своєї ролі, незалежно, ким вони реально працюють в освітній установі. Учитель, який має конкретну проблему, звертається до цих фахівців за допомогою. Всі поради та рекомендації він далі аналізує і вибирає те, що вважає найбільш прийнятним. Питань може бути декілька, тому учасники після кожної дозволеної ситуації міняються місцями (або ведучий змінює картки на столах). Таким чином, кожен учитель може побувати в 3-4-х ролях, що дає йому можливість актуалізувати свій різноманітний життєвий досвід, навчитися дивитися на ситуацію з різних рольових позицій, приймати виважене рішення на основі багатьох знань.
5
Закінчити семінар можна проведенням бесіди вчителів з ведучим семінару по суті залишилися неясними питань, а також плануючи подальші актуальні семінари для даного колективу.
Зверніть увагу
Бажано знати учасників за іменами чи уточнювати ці відомості в процесі особистісних висловлювань вчителів в процесі навчання. Це створює обстановку довіри, особистісної значущості кожного.
Корисна порада
До початку семінару доцільно попросити адміністрацію навчального закладу провести анкетування вчителів з виявлення запитів по темі семінару.